جستجو کردن
Close this search box.

ویزای تحصیلی کانادا

بر کسی پوشیده نیست که کانادا کشوری مهاجر پذیر است و برخلاف دیگر کشورهای انگلیسی زبان دنیا، آغوشش برای مهاجران خارجی باز است. به همین منظور برنامه‌های مهاجرتی بسیاری برای جذب مهاجران طراحی کرده که یکی از این برنامه‌ها، ویزای تحصیلی کانادا است.

هر ساله هزاران دانشجو از سراسر دنیا به امید بهره‌مندی از امکانات آموزشی پیشرفته کشور کانادا و ساختن آینده‌ای روشن برای خود، راهی این کشور می‌شوند و آن را مقصد امنی برای مهاجرت خود می‌دانند چرا که از سخاوتمندی کانادا در ارائه اقامت دائم به دانشجویان هم اطلاع دارند. 

در سال‌های اخیر مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از روش‌های اصلی و پرطرفدار مهاجرت به این کشور بوده است و قرار است در سال ۲۰۲۴ برای بیش از نیم میلیون دانشجوی جدید ویزای تحصیلی صادر شود. خبر جذاب و خوشحال کننده‌ای که به راحتی نمی‌توان از کنار آن گذشت. 

در این مقاله تمام اطلاعات مورد نیاز شما در مورد ویزای دانشجویی کانادا را گردآوری کرده‌ایم تا به درستی بتوانید برنامه‌ریزی دقیقی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور داشته باشید.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا در دو دسته ویزای دانشجویی و ویزای دانش آموزی قرار می‌گیرد:

ویزای دانشجویی: این نوع ویزا برای متقاضیان بالای ۱۸ سال که قصد تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا را دارند، صادر می‌شود.
ویزای دانش آموزی: این نوع ویزا برای متقاضیان زیر ۱۸ سال که قصد تحصیل در مدارس کانادا را دارند، صادر می‌شود.

نحوه اقدام برای هر دوی این ویزاها یکسان است ولی شرایط و مدارک لازم برای آنها تا حدودی متفاوت است که در ادامه مقاله آنها را توضیح می‌دهیم.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی در کانادا

برای اقدام جهت ویزا تحصیلی کانادا باید شرایط مورد نیاز آن را داشته باشد. چه بالای ۱۸ سال سن داشته باشید و متقاضی ویزای دانشجویی باشید و چه فرزند زیر ۱۸ سال داشته باشید که هدف او تحصیل در مدارس کانادا باشد، لازم است شرایط زیر را داشته باشید تا اداره مهاجرت کانادا برایتان ویزا صادر کند:

شرایط اخذ ویزای دانشجویی کانادا

 • از یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های معتبر کانادا دارای شماره DLI پذیرش داشته باشید؛
 • از لحاظ مالی در شرایط خوبی باشید و بتوانید شهریه تحصیلی و هزینه زندگی حداقل یک سال را پرداخت کنید و به صورت تمکن مالی آن را به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهید؛
 • در کشور مبدأ تای کافی داشته باشید؛
 • آفیسر اداره مهاجرت را قانع کنید که تحصیل در مقطع و رشته مورد نظر در کانادا مزایا و تاثیرات مثبت بسیاری در آینده شما دارد به طوری که در کشور خود نمی‌توانید به آن اهداف برسید؛ 
 • آفیسر اداره مهاجرت کانادا را قانع کنید که ماندن شما در کانادا موقت خواهد بود و پس از پایان تحصیل این کشور را ترک خواهید کرد. 
 • از لحاظ جسمی سالم باشید؛
 • سوء پیشینه نداشته باشید.
 •  

شرایط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا

برای اینکه فرزندتان ویزا دانش آموزی کانادا را دریافت کند، علاوه بر موارد بالا باید شرایط دیگری هم داشته باشد:

 • از یکی از مدارس معتبر کانادا در مقطع دبستان یا دبیرستان پذیرش داشته باشد؛
 • اگر فرزند شما ۱۰ سال و کمتر دارد، باید یکی از والدین یا قیم قانونی‌اش او را برای دوران تحصیل در کانادا همراهی کند.
 • اگر فرزند شما بالای ۱۰ سال دارد، در صورتی همراهی نکردن والدین، باید فردی را به عنوان کاستودین فرزندتان در کانادا معرفی کنید.

در بخش‌های بعدی مقاله راجع به ویزای دانش آموزی کانادا بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

سن یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در اخذ ویزا تحصیلی کانادا است. بین سن و مقطع تحصیلی پذیرش شده باید رابطه منطقی وجود داشته باشد. هر چقدر تناسب بین سن و مقطع تحصیلی پذیرش شده بیشتر باشد، شانس اخذ ویزا هم افزایش می‌یابد اما هر چقدر سن به نسبت مقطع تحصیلی بالاتر باشد، شانس اخذ ویزا کاهش می‌یابد.

برای مثال، فردی ۲۵ ساله که برای مقطع کارشناسی ارشد پذیرش گرفته و برای ویزا اقدام می‌کند نسبت به فردی ۴۵ ساله که او هم برای مقطع فوق لیسانس پذیرفته شده، شانس ویزایش بیشتر است.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

بررسی و صدور ویزا دانشجویی کانادا ممکن است از یک روز تا چند ماه طول بکشد و مدت زمان ثابتی ندارد. پرونده‌های ویزا در سفارت کانادا به ترتیب زمانی بررسی نمی‌شوند و بسته به شلوغی سفارت کانادا و همچنین کشور محل درخواست، مدت زمان بررسی پرونده‌ها متفاوت است.

به شما یاد می‌دهیم که چگونه مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا در سایت سفارت کانادا را چک کنید.

پس از باز کردن لینک بالا، در قسمت پایین صفحه دو سوال پرسیده شده را به شکل زیر پاسخ دهید و سپس دکمه Get processing time را بزنید. سپس میانگین زمان رسیدگی به پرونده ها را مشاهده خواهید کرد. البته دقت کنید که ممکن است پرونده شما زودتر یا دیرتر از این زمان رسیدگی شود و متاسفانه هیچ گارانتی در مدت زمان جواب سفارت کانادا وجود ندارد. چیزی هم به نام ویزای فوری کانادا اساسا وجود ندارد و مراقب باشید که طعمه گرگان نشوید.

اگر مدت زمان رسیدگی به پرونده شما بیش از حد معمول طول کشیده است، می‌توانید جهت پیگیری برای اداره مهاجرت کانادا وب فرم ارسال کنید و یا برای تاخیر بوجود آمده پرونده را به دادگاه ببرید و از حکم مانداموس استفاده کنید.

عنوان پرونده
مبلغ
استادی پرمیت به ازای هر نفر
۱۵۰ دلار
تمدید استادی پرمیت
۱۵۰ دلار
بازیابی یا رستوریشن وضعیت دانشجویی
۳۵۰ دلار
ویزای کار همراه دانشجو
۲۵۵ دلار
ویزای توریستی همراه دانشجو
۱۰۰ دلار
ویزای همراه دانش آموز
۱۰۰ دلار

هزینه انگشت نگاری
عنوان
مبلغ
انگشت نگاری کانادا به ازای هر نفر
۸۵ دلار
انگشت نگاری به ازای هر خانواده (دو نفر و بیشتر)
۱۷۰ دلار

هزینه آزمون زبان / ترجمه مدارک
عنوان
مبلغ
آزمون زبان انگلیسی یا فرانسه
میانگین هزینه: ۳۰۰ دلار
ترجمه مدارک
میانگین هزینه: ۲۵۰ دلار

تمکن مالی

برای ویزای تحصیلی کانادا باید حداقل به اندازه یک سال شهریه تحصیل و یک سال هزینه زندگی در کانادا، تمکن بانکی ارائه دهید که برای سال ۲۰۲۴ به طور میانگین بین ۳۵ تا ۵۵ هزار دلار کانادا است. در بخش بعدی مقاله اطلاعات کاملتری در خصوص تمکن مالی ارائه خواهیم داد.

هزینه استخدام وکیل مهاجرت

در صورت تمایل به کمک گرفتن از وکیل مهاجرت برای انجام ویزای تحصیلی کانادا به طور میانگین باید بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار پرداخت کنید. البته این مبالغ بسته به تجربه کاری و شهرت وکیل می‌تواند متفاوت باشد. همچنین در صورت همراهی همسر و فرزندان باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

در پاسخ به این سوال توضیح دهیم که طبق قانون اداره مهاجرت کانادا شما باید حداقل توانایی ساپورت یک سال هزینه تحصیل و یک سال هزینه زندگی در کانادا را داشته باشید که به طور میانگین بین ۳۵ تا ۵۵ هزار دلار است. طبیعتا اگر متاهل هستید باید هزینه‌های همراهان را نیز برای یک سال محاسبه کنید.

اما این تمکن مالی کانادا چطور محاسبه می‌شود؟
پاسخ خیلی ساده است. مبلغ شهریه یک سالتان را از نامه پذیرش تحصیلی کانادا یا از وب سایت مرکز آموزشی خارج کنید، سپس آن عدد را با هزینه یک سال زندگی در کانادا که در جدول پایین آمده، جمع بزنید. مثلا اگر شهریه شما سالیانه شانزده هزار دلار است و مجرد هستید، باید به این شکل محاسبه را انجام دهید:

۳۶,۶۵۳ = ۲۰,۶۵۳ + ۱۶,۰۰۰

بله ۳۶,۶۵۳ دلار حداقل پولی است که باید نشان دهید در حساب بانکی شما موجود است. طبیعتا این مبلغ هر چه بالاتر باشد اطمینان خاطر بیشتری به آفیسر می‌دهد که شما توانایی ساپورت خودتان را خواهید داشت. البته دقت کنید که مشخص باشد این پول از چه منبعی تامین شده است. پول شما نباید قرض یا بدهی یا وام باشد که در این موارد ایجاد حساسیت خواهند کرد.

حداقل تمکن مالی برای یک سال زندگی دانشجویی در کانادا

نوع مدرسه
متوسط شهریه سالیانه (دلار کانادا)
1 نفر
20.653
2 نفر
25.690
3 نفر
31.575
4 نفر
38.346
5 نفر
43.491
6 نفر
49.050
7 نفر
54.610
بیش از ۷ نفر، به ازای هر فرد اضافه
5.559

 

تمکن مالی برای ویزای دانش آموزی در کانادا هم با همین فرمول محاسبه می‌شود.
تمکن مالی برای ویزای دانشجویی کانادا بسیار اهمیت دارد و در صورتی که نتوانید مبلغ کافی را به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهید، آفیسر ویزای شما را ریجکت خواهد کرد. 
توصیه می‌شود که متقاضیان ایرانی مبلغ بیشتری از حداقل‌ها ارائه دهند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر صفحه تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا را مطالعه کنید.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

پاسخ به این سوال مثبت است. خوشبختانه برای ایرانیان مدرک زبان جزو مدارک الزامی برای اخذ ویزا دانشجویی کانادا نیست ولی ارائه آن در تصمیم گیری آفیسر اداره مهاجرت و نتیجه ویزا تاثیر گذار است.

بنابراین اگر از دانشگاه یا کالجی پذیرش مشروط و کاندیشنال گرفته‌اید، توصیه می‌کنیم روی موضوع زبان کار کنید، مجدد آزمون بدهید تا مینیمم مورد نیاز آن مرکز آموزشی را کسب کنید و سپس با پذیرش غیرمشروط برای اخذ ویزا اقدام کنید.

تقویت زبان هم از نظر مالی و هم از نظر پتانسیل‌های کاری و هم از جنبه روحی و روانی می‌تواند کمک کننده باشد و همواره در دنیزگشت آرنا توصیه می‌کنیم که مادامی که در کشور خودتان هستید با بیشترین تلاش، زبان انگلیسی یا فرانسوی (به نسبت نیاز) را تقویت کنید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

در چند مرحله کاربردی به شما یاد می‌دهیم چطور برای ویزا تحصیلی کانادا اقدام کنید:

مرحله اول: مدارک لازم را آماده کنید

تمام مدارکی را که قبلا برای ویزا دانشجویی کانادا توضیح دادیم، در قالب فایلهای Personal Information و Proof of Means of Financial Support آماده کنید و دیگر مدارک شامل نامه پذیرش، نامه CAQ (در صورت وجود)، پاسپورت، فرم‌های ویزای تحصیلی، و عکس را به صورت جداگانه آماده داشته باشید تا بعدا در جای مربوطه در اپلیکیشن آنلاین آپلود کنید.

تمام فایل‌ها به جز فایل عکس باید به فرمت pdf باشند و حجم آنها بیشتر از ۴ مگابایت نباشد.

مرحله دوم: در سایت CIC اکانت آنلاین بسازید و به سوالات اپلیکیشن پاسخ دهید

وارد سایت اداره مهاجرت کانادا شده و در صفحه باز شده در قسمت Apply Online به دو سوال مطرح شده پاسخ دهید:

سوال اول از شما می‌پرسد آیا از داخل کانادا، خارج از کانادا و یا در مرز ورود اقدام می‌کنید.

گزینه مناسب خود را انتخاب کنید

سپس به سوال دوم پاسخ دهید: آیا به صورت آنلاین درخواست می‌دهید یا به صورت کاغذی؟

بر اساس پاسخ شما دستورالعمل لازم نمایش داده می‌شود و در پایین همین صفحه باید بر روی گزینه Create an Account or Sign in کلیک کنید.

پس از ورود به صفحه جدید از بین ۴ گزینه موجود، بر روی مورد Don’t have an account کلیک کنید و اکانت بسازید.

سپس لازم است نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و تاریخ تولد خود را وارد کنید و پس از آن مجموعه‌ای از سوالات برایتان نمایش داده می‌شود که باید به درستی به همه آنها پاسخ دهید. بر حسب پاسخ‌های شما در انتها عناوین فرم‌ها و مدارک لازم برایتان نمایش داده می‌شود. هرگونه پاسخ اشتباه منجر به نمایش مدارک اشتباه می‌شود.

مرحله سوم: فرم‌ها و مدارک مورد نیاز را در اپلیکیشن آنلاین آپلود کنید

در این مرحله باید فایلهایی را که از قبل آماده و نام گذاری کرده‌اید، هر کدام را در جای مربوط به خود در اپلیکیشن آپلود کنید. اگر فرم‌های ویزا را از قبل آماده ندارید، در همین قسمت اپلیکیشن می‌توانید این فرم‌ها را دانلود، سپس پر و امضا کنید و در جای مشخص آن آپلود نمایید.

مرحله چهارم: هزینه اپلیکیشن را پرداخت و آن سابمیت کنید

پس از طی همه مراحل لازم، در انتهای اپلیکیشن باید هزینه آن را پرداخت و بر روی گزینه سابمیت (Submit) کلیک کنید. سابمیت به معنای ارسال آنلاین اپلیکیشن ویزا به اداره مهاجرت کانادا و نهایی کردن درخواستتان است. برای پرداخت به کارت‌های Master Card یا Visa Card نیاز دارید.

ما در دنیزگشت آرنا صفر تا صد پروسه ویزا و پرداخت‌ها را برایتان انجام می‌دهیم.

مرحله پنجم: انگشت نگاری ویزای کانادا را انجام دهید

پس از سابمیت اپلیکیشن، پس از چند ساعت تا چند روز نامه‌ای به نام Biometric Instruction Letter برای شما ارسال می‌شود که با استفاده از اطلاعات موجود در آن باید از یکی از مراکز انگشت نگاری کانادا وقت بگیرید و در روز تعیین شده، پروسه انگشت نگاری کانادا را انجام دهید.

از آنجا که سفارت کانادا در کشور ایران حضور ندارد، بنابراین برای انگشت نگاری باید به کشورهای همسایه ایران که سفارت کانادا در آنجا مستقر است، بروید و در دفاتر VAC پروسه بیومتریک خود را انجام دهید. 

انجام بیومتریک در صورتی برای شما لازم است که طی ده سال گذشته هیچگونه انگشت نگاری ویزاهای کانادا را انجام نداده باشید.

مرحله ششم: تبریک می‌گوییم! ویزا شدید.

پس از بررسی پرونده و در صورت قبول شدن آن توسط اداره مهاجرت کانادا، نامه‌ای به نام پاس ریکوئست (Pass Request) برایتان ارسال می‌شود که در آن از شما خواسته می‌شود تا اصل پاسپورت خود را برای درج لیبل ویزا در آن به سفارت کانادا ارسال کنید. 

برای این منظور لازم است خودتان به صورت شخصی یا از طریق یکی از شرکت‌های معتبر، پیکاپ ویزای کانادا را انجام دهید. پیک آپ ویزا معمولا چند هفته طول می‌کشد.

مرحله هفتم: نامه POE را به همراه دیگر مدارک لازم آماده کنید و آماده سفر به کانادا شوید

پس از مدتی از زمان دریافت نامه پاس ریکوئست، اداره مهاجرت کانادا نامه دیگری به نام POE برایتان ارسال می‌کند. 

نامه POE چیست؟

پی.او.ای که مخفف (Port of Entry) است نامه ای است که بعد از مورد قبول واقع شدن درخواست ویزای تحصیلی برای شما صادر می شود. شما به وسیله این نامه می توانید استادی پرمیت خود را بعد از رسیدن به کانادا دریافت کنید.

بر روی نامه پی.او.ای قسمتی تحت عنوان Permit validity آمده است که می بایست تا زمان اعلام شده در آن قسمت، وارد کانادا شوید در غیر اینصورت درخواست جدیدی باید ثبت کنید. این زمان غیر قابل تمدید است. اعتبار این نامه برابر با اعتبار استادی پرمیت است.

همه مدارک لازم به همراه نامه POE را برای ارائه به آفیسر در فرودگاه کانادا آماده کنید.  سپس بلیط هواپیما بگیرید و عازم کانادا شوید.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

بررسی و صدور ویزا دانشجویی کانادا ممکن است از یک روز تا چند ماه طول بکشد و مدت زمان ثابتی ندارد. پرونده‌های ویزا در سفارت کانادا به ترتیب زمانی بررسی نمی‌شوند و بسته به شلوغی سفارت کانادا و همچنین کشور محل درخواست، مدت زمان بررسی پرونده‌ها متفاوت است.

به شما یاد می‌دهیم که چگونه مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا در سایت سفارت کانادا را چک کنید.

پس از باز کردن لینک بالا، در قسمت پایین صفحه دو سوال پرسیده شده را به شکل زیر پاسخ دهید و سپس دکمه Get processing time را بزنید. سپس میانگین زمان رسیدگی به پرونده ها را مشاهده خواهید کرد. البته دقت کنید که ممکن است پرونده شما زودتر یا دیرتر از این زمان رسیدگی شود و متاسفانه هیچ گارانتی در مدت زمان جواب سفارت کانادا وجود ندارد. چیزی هم به نام ویزای فوری کانادا اساسا وجود ندارد و مراقب باشید که طعمه گرگان نشوید.

اگر مدت زمان رسیدگی به پرونده شما بیش از حد معمول طول کشیده است، می‌توانید جهت پیگیری برای اداره مهاجرت کانادا وب فرم ارسال کنید و یا برای تاخیر بوجود آمده پرونده را به دادگاه ببرید و از حکم مانداموس استفاده کنید.

ویزای دانش آموزی کانادا

اگر شما هم مانند بسیاری از متقاضیان فرزندتان را برای تحصیل در مدارس کانادا راهی می‌کنید حتما بعد از اپلای در مدارس کانادا و گرفتن پذیرش تحصیلی مدارس، آماده اپلای برای ویزای دانش آموزی کانادا شده‌اید.

گاردین

اگر بچه مدرسه‌ای در مقطع دبستان دارید طبیعتا یکی از والدین یا گاردین او باید فرزند را در رفتن به کانادا همراهی کند (گاردین به قیم یا سرپرست قانونی کودکان زیر ۱۸ سال گفته می‌شود). معمولا تا سن ده سال این موضوع صدق خواهد کرد. در این حالت گاهی ویزای این فرد را ویزای گاردین کانادا نامگذاری می‌کنند. 

طبق قوانین دولت کانادا، اگر والدین یا قیم دانش آموزان زیر ۱۸ سال نتوانند آنها را در رفتن به کانادا معرفی کنند، به جای آن باید در کانادا فردی را به عنوان کاستودین معرفی کنند.

کاستودین

فرزند شما نیاز به یک مراقب در کانادا دارد که در مواقع ضروری به داد او برسد. این فرد را کاستودین می نامیم. کاستودین باید اقامت دائم یا پاسپورت کانادا را داشته باشد، فرم کاستودین را امضا کند و در دسترس مدرسه قرار داشته باشد. کاستودین مسئول این است که فرزند شما در کانادا care and support داشته باشد. توصیه می‌کنیم وظایف کاستودین کانادا را بشناسید.

ویزای همراه تحصیلی کانادا

ویزای همراه تحصیلی کانادا شامل دو دسته از افراد می‌شود:

۱. همسر/فرزند دانشجویی که ویزای تحصیلی کانادا گرفته یا برای این نوع ویزا اقدام می‌کند
۲. والدین دانش آموزی که ویزای دانش آموزی کانادا گرفته یا برای این نوع ویزا اقدام می‌کند

۱. همسر/فرزند دانشجویی که ویزای تحصیلی کانادا گرفته یا برای این نوع ویزا اقدام می‌کند

به عنوان کسی که ویزای دانشجویی کانادا گرفته‌اید یا قرار است برای این نوع ویزا اقدام کنید، قطعا نه شما توان تنها ماندن را دارید و نه همسر و فرزندان شما. پس راهکار چیست؟ خوشبختانه کانادا در این موضوع سخاوتمند است. می‌توانید برای ویزای تحصیلی کانادا با همسر اقدام کنید. البته هم برای همسر و هم برای فرزندانتان می توانید درخواست ویزای همراه دانشجویی کنید. 

خبر خوش این است که همسر شما امکان کار کردن تمام وقت را در مدت زمان تحصیل آکادمیک شما دارد. فرزندان شما هم از مدارس دولتی کانادا و خدمات تحصیلی به صورت رایگان بهره‌مند هستند. خب چی از این بهتر!

سوال بسیار پرتکرار که تقریبا همه متقاضیان ویزا دانشجویی کانادا می‌پرسند:

با همسرم اقدام کنیم یا جدا؟

پاسخ این سوال نسبی است. اقدام همزمان زن و شوهر برای ویزای دانشجویی کانادا می‌تواند در پرونده‌ای کمک کننده و در پرونده دیگر مضر باشد. ما در دنیزگشت آرنا پس از انجام هزاران پرونده، و بر اساس نتایج آن داده‌ها مدل‌هایی را ساختیم که برای بیشتر کردن شانس متقاضیان استفاده می‌کنیم. در حقیقت ما از الگوریتمی استفاده می‌کنیم که بر اساس نتایج مثبت و منفی پرونده‌های پیشین بوده است.

۲. والدین دانش آموزی که ویزای دانش آموزی کانادا گرفته یا برای این نوع ویزا اقدام می‌کند

اگر فرزند شما زیر ۱۸ سال است و از مدارس کانادا پذیرش تحصیلی گرفته است، طبق قانون دولت کانادا شما به عنوان پدر یا مادر دانش آموز می‌توانید درخواست ویزای همراه دهید و او را برای تحصیل در کانادا همراهی کنید.

ویزای شما از نوع ویزای توریستی همراه خواهد بود. با این نوع ویزا اجازه تحصیل یا کار در کانادا ندارید، اما امکان تبدیل این نوع ویزا را به ویزای تحصیلی یا کاری خواهید داشت. به این صورت که از اگر از یکی از مراکز آموزشی کانادا پذیرش تحصیلی بگیرید و یا از کارفرمایی در کانادا جاب آفر بگیرید، می‌توانید ویزای توریستی خود را به تحصیل و کار تبدیل کنید و در این حالت، تحصیل فرزند شما در مدارس دولتی کانادا رایگان خواهد شد.

چرا درخواست ویزای تحصیلی کانادا رد میشود؟

ریجکت ویزای تحصیلی کانادا معمولا به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

 • هدف از تحصیل منطقی و قانع کننده نباشد؛ (دلیل ریجکتی ۷۷٪ از پرونده‌ها بین ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱)
 • مسیر شغلی و تحصیلی آینده قانع کننده نباشد؛
 • تمکن مالی شما برای یک سال هزینه تحصیل و زندگی در کانادا کافی نباشد؛
 • وابستگی‌های شما به کشور مبدا ضعیف باشد و یا وابستگانی در کشور کانادا داشته باشید؛
 • مدارک شما برای اثبات برگشت به کشور خود پس از پایان تحصیلات کافی نباشد؛ (دلیل ریجکتی ۲۶٪ از پرونده‌ها بین ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱)
 • مدارک ناقص یا اطلاعات ارائه شده اشتباه باشد.

پس از ریجکتی ویزای دانشجویی کانادا چه باید کرد؟

اگر درخواست ویزای تحصیلی‌تان رد شد، ناامید نشوید. ریجکتی پایان راه نیست. پس از ریجکتی می‌توانید چند کار انجام دهید و وارد مرحله پسا ریجکتی شوید:

 • برای گرفتن نت آفیسر درخواست دهید. در نت آفیسر جزییات بیشتری راجع به دلایل ریجکتی نوشته می‌شود.
 • دوباره درخواست ویزا دهید یا اصطلاحا ریسابمیت کنید.
 • درخواست تجدید نظر یا ریکانسیدریشن دهید. 
 • برای اعتراض در دادگاه فدرال کانادا یا کورت اقدام کنید.

در صفحه دلایل ریجکت ویزای کانادا اطلاعات بیشتر و مفیدی در مورد راه حل‌های رفع ریجکتی وجود دارد.

چگونه برای نت آفیسر درخواست دهم؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم، برای اینکه اطلاعات بیشتری راجع به دلایل ریجکتی پرونده خود داشته باشید و بر حسب آن برای مرحله بعدی تصمیم درستی بگیرید، درخواست نت آفیسر دهید.

برای این کار در سایت اداره مهاجرت کانادا درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال کنید. البته تنها در صورتی که شهروند یا مقیم دائم کانادا باشید و یا ویزای موقت کانادا مانند ویزای کار، توریستی و یا تحصیلی داشته باشید، امکان اقدام برای نت آفیسر را دارید. بنابراین اگر این شرایط را ندارید، ما در دنیزگشت آرنا این کار را برای شما انجام می‌دهیم.

 
افزایش شانس برای گرفتن ویزای دانشجویی کانادا

با در نظر گرفتن ۷ راهکار زیر می‌توانید شانس خود را برای ویزای دانشجویی کانادا افزایش دهید:

۱. نشان دهید که پس از فارغ‌التحصیلی کشور کانادا را ترک خواهید کرد

برای این منظور باید در استادی پلن خود علاوه بر بیان اهداف تحصیلی، به ۳ مورد اصلی هم اشاره کنید:

 • توضیح دهید که چگونه تحصیل در کانادا بر آینده شغلی و حرفه‌ای شما تاثیرگذار خواهد بود و چگونه مهارت‌های کسب شده را پس از بازگشت به کشور خود به کار خواهید گرفت؛
 • به وابستگی‌های شغلی خود اشاره کنید، اینکه پس از بازگشت از کانادا شغلی در انتظار شماست که نیاز به مهارت‌های تخصصی دارد، و مهارت‌های کسب شده شما در کانادا برای موفقیت در آن شغل ضروری است؛
 • به وابستگی‌های عاطفی، مالی و اجتماعی در کشور خود اشاره کنید. اینکه افراد خانواده‌تان چشم انتظار بازگشت شما هستند و زندگی بدون آنها سخت خواهد بود، و همچنین اموال و دارایی‌هایی دارید که برای رسیدگی به آنها باید در کشور خود حضور داشته باشید.

۲. نشان دهید که پول کافی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا را دارید

در مورد بخش مالی پرونده ویزایتان باید به درستی ۳ مورد زیر را لحاظ کنید:

 • مبلغ شهریه تحصیلی سال اول و هزینه زندگی برای سال اول را در نامه تمکن بانکی ارائه دهید. معمولا ارائه پول بیشتر شانس ویزا را افزایش می‌دهد. 
 • بهتر است پول‌تان به مدت ۴ تا ۶ ماه در بانک بماند و گردش حساب ارائه دهید. 
 • اسپانسر مالیتان از بستگان نزدیک باشد مانند پدر و مادر، خواهر، برادر و همسر. هر چقدر نسبت خویشاوندی اسپانسر نزدیکتر باشد، بهتر است و شانس گرفتن ویزا را افزایش می‌دهد.

۳. بین مقطع تحصیلی و سن تناسب منطقی وجود داشته باشد

بهتر است متناسب با سنی که دارید برای مقاطع تحصیلی کانادا اقدام کنید. معمولا اگر با شرایط زیر برای ویزای دانشجویی کانادا اقدام کنید، شانس اخذ ویزایتان کاهش می‌یابد:

 • بیشتر از ۲۵ سال داشته باشید و برای مقطع کالج یا لیسانس اقدام کنید؛
 • بیشتر از ۳۵ سال داشته باشید و برای مقطع فوق لیسانس اقدام کنید.

ممکن است حالا بگویید افرادی را می‌شناسید که با همین شرایط هم ویزا گرفته‌اند! بله این امر امکان پذیر است ولی در حالت کلی شانس اینگونه پرونده‌ها کمتر است. آفیسر اداره مهاجرت کانادا مستقیما به عامل سن و ارتباط آن با مقطع تحصیلی اشاره نمی‌کند ولی تجربه نشان داده است که پرونده‌هایی که در آن سن فرد با مقطع تحصیلی پذیرش شده تناسب دارد، شانس بیشتری برای اخذ ویزا دارند.

۴. رشته تحصیلی پذیرش شده با رشته تحصیلی قبلی مرتبط باشد

اگر شرایط دریافت پذیرش تحصیلی برای رشته مرتبط با مقطع تحصیلی قبلی‌تان را دارید، درنگ نکنید و حتما در رشته مرتبط پذیرش بگیرید که شانس دریافت ویزا را افزایش می‌دهد. اداره مهاجرت کانادا در این مورد سخت گیر است و معمولا پرونده‌هایی را که در آن بین رشته تحصیلی پذیرش شده و رشته تحصیلی قبلی ارتباط خاص و هدفمندی وجود نداشته باشد، ریجکت می‌کند.

اما در صورتی که امکان گرفتن پذیرش در رشته مرتبط را ندارید و مجبورید برای رشته‌های میان رشته‌ای مانند مدیریت، لیدرشیپ و یا بیزینس اقدام کنید، لازم است ارتباط بین رشته‌ها و هدف از مطالعه آن را به صورت شفاف و قانع کننده‌ای توضیح دهید.

۵. پذیرش تحصیلی بدون کاندیشنال زبان بگیرید

هر چند بحث نمره زبان در سطح پذیرش تحصیلی مطرح می‌شود و ارائه نمره زبان به اداره مهاجرت کانادا جزو شرایط گرفتن ویزای تحصیلی برای ایرانیان نیست، اما تجربه نشان داده است که اداره مهاجرت کانادا نسبت به پذیرش‌هایی که مشروط به گذراندن دوره زبان هستند، حساسیت و سخت گیری بیشتری دارد. بنابراین برای افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا، پذیرش مستقیم و غیر مشروط زبان بگیرید. 

در ضمن، ارائه نمره زبان انگلیسی یا فرانسوی بالا از لحاظ روانشناسی می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی تصمیم گیری آفیسر داشته باشد چون نشان می‌دهد از لحاظ زبانی مشکلی برای تحصیل نخواهید داشت.

۶. شهریه یک سال تحصیل در کانادا را از قبل پرداخت کنید

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا هیچ قانون نوشته شده ‌ای مبنی بر پرداخت شهریه یک سال تحصیلی وجود ندارد و الزامی هم نیست. اما در بعضی موارد، آفیسر اداره مهاجرت از متقاضیان درخواست پرداخت یک سال شهریه تحصیلی دانشگاه را می‌کند. این امر در تصمیم گیری آفیسر اداره مهاجرت تاثیر مثبت دارد و هدف متقاضی را برای تحصیل در کانادا جدی‌تر نشان می‌دهد.

۷. هرگونه گپ یا وقفه طولانی در تحصیلات خود را توضیح دهید

گپ تحصیلی یعنی فاصله ای که بین مقطع تحصیلی قبلی شما با مقطع بعدی افتاده است.

سوالی که برای آفیسرها پیش می‌آید این است که این زمان را شما مشغول به چه کاری بوده‌اید؟ آیا کاری که انجام می داده‌اید، مرتبط با رشته شما بوده یا نبوده؟ و حالا چه برنامه‌ای برای آینده خود دارید؟ و چرا تصمیم گرفته‌اید بعد از چند سال درس خود را در مقطع بالاتر و در کشور کانادا ادامه دهید؟

این ها سوالاتی است که در استادی پلن و نامه وکیل شما باید کامل و دقیق پاسخ داده شود. پاسخ به این سوالات می تواند آفیسر را قانع کند که قصد شما واقعا تحصیل در کاناداست و هدفتان این نیست که بعد از پایان تحصیلاتتان در کانادا بمانید.

تفاوت ویزای تحصیلی کانادا و استادی پرمیت

ویزا لیبلی است که در پاسپورت شما درج می‌شود و اجازه ورود شما به کشور کانادا است. اما استادی پرمیت برگه‌ای است که زمان ورود به فرودگاه کانادا صادر می‌شود و اجازه تحصیل در کشور کانادا است. هر دو این مدارک باید قبل از انقضای اعتبار، تمدید شوند. 

تمدید ویزای تحصیلی کانادا

برای جلوگیری از هر نوع مشکلی، همیشه حواستان به تاریخ اعتبار ویزای تحصیلی باشد. حداقل ۳۰ روز قبل از تاریخ انقضای ویزا، برای تمدید آن اقدام کنید. برای این کار می‎‌توانید درخواست تمدید ویزای خود را به صورت آنلاین برای اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید. 

در صورت توافق با تمدید ویزا، باید اصل پاسپورت خود را برای درج لیبل ویزا در آن برای سفارت کانادا ارسال کنید. در ضمن، حواستان به تاریخ انقضای پاسپورت هم باشد چون تاریخ اعتبار ویزا را بر اساس تاریخ انقضای پاسپورت صادر می‌کنند. 

در زمانی که درخواست خود را برای تمدید ویزا ارسال کرده‌اید، توصیه می‌کنیم از کشور کانادا خارج نشوید چون برای ورود مجدد به این کشور به ویزای معتبر نیاز دارید و دچار مشکل خواهید شد. 

تغییر دانشگاه یا کالج پس از اخذ ویزای کانادا

بله، این امر امکان پذیر است. پس از اخذ تایید نهایی ویزا، امکان این را دارید که از دانشگاه A به کالج B یا دانشگاه C مسیر خود را عوض کنید. اما قبل از تغییر مرکز آموزشی، مطمئن شوید که دانشگاه یا کالج مقصد شماره DLI دارند. 

در ضمن، پس از تغییر مرکز آموزشی که Change DLI نامیده می‌شود، باید حتما این تغییر را به اداره مهاجرت کانادا اعلام کنید. 

در حال حاضرو طبق قوانین اداره مهاجرت کانادا، اگر پیش از ورود به کانادا تغییر دی ال آی دهید، باید از ابتدا درخواست ویزای خود را با مدارک پذیرش دانشگاه یا کالج جدید ارسال کرده و مبلغ آن را پرداخت کنید. بنابراین توصیه می‌کنیم که تغییر دی ال آی را به پس از ورود به کانادا موکول کنید.

کار با ویزای تحصیلی کانادا

بله این امر امکان پذیر است. طبق قانون دولت کانادا دانشجویان در حین تحصیل می‌توانند کار کنند و درآمد داشته باشند. البته با ویزای تحصیلی کانادا تنها ۲۰ ساعت در هفته می‌توان کار کرد. هر چند در تعطیلات بین دو ترم تحصیلی، یا تعطیلات رسمی مانند کریسمس، امکان کار تمام وقت و ۴۰ ساعت در هفته هم وجود دارد.

توجه: از تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۲۲ تا ۳۰ آپریل ۲۰۲۴، دانشجویان خارجی می‌توانند بیش از ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار باشند. این اقدام موقت کانادا در جهت جبران کمبود نیروی کار در این کشور است.

انجام کار دانشجویی در کانادا قوانینی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

قوانین کار با ویزای تحصیلی کانادا

 • دانشجوی تمام وقت و مشغول به تحصیل باشد؛
 • ویزای تحصیلی‌تان معتبر باشد،
 • اگر دوره پیش نیاز زبان دارید، تا اتمام دوره زبان اجازه کار کردن ندارید؛
 • قبل از شروع ترم تحصیل مجاز به کار کردن نیستید؛
 • هم در داخل دانشگاه و هم در خارج از محوطه دانشگاه می‌توانید کار کنید؛
 • برای کار دانشجویی نیاز به ورک پرمیت کانادا ندارید ولی در صورتی که دوره تحصیلی شما دارای دوره کارورزی یا کو آپ (Co-op) باشد، باید ورک پرمیت کو آپ بگیرید؛
 • برای انجام کار با ویزای تحصیلی کانادا باید سین نامبر (SIN Number) داشته باشید. پس از ورود به کانادا یکی از اولین اقداماتی که باید انجام دهید، ثبت نام برای سین نامبر است.
 
دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

بله، خوشبختانه دولت کانادا به منظور جذب دانشجویان خارجی و به کارگیری آن‌ها به عنوان نیروی کار متخصص در بازار کار کانادا شرایطی را فراهم کرده است که این دانشجویان بتوانند پس از فارغ‌التحصیلی از مراکز آموزشی کانادا همچنان در کانادا بمانند و کار کنند و پس از کسب یک سال سابقه کاری در این کشور، برای گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا که Post Graduate Work Permit – PGWP نامیده می‌شود حداکثر به مدت ۳ سال صادر می‌شود و مدت اعتبار آن بر حسب دوره تحصیل محاسبه می‌شود:

 • دوره‌های کمتر از ۸ ماه : شامل PGWP نمی‌شود
 • دوره‌های بین ۸ ماه تا ۲۴ ماه: به اندازه طول دوره تحصیلی
 • دوره‌های طولانی تر از ۲۴ ماه: سه سال
 •  

برای واجد شرایط بودن دریافت PGWP باید دانشجوی تمام وقت بوده و دوره تحصیل شما به صورت حضوری برگزار شده باشد و همچنین از یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های دولتی کانادا دارای شماره DLI فارغ‌التحصیل شده باشید.

اما در دوران پاندومی کرونا شرایط به گونه دیگری رقم خورد و در حال حاضر، دانشجویانی که حتی بخشی از تحصیل خود را به صورت آنلاین هم گذرانده باشند، همچنان واجد شرایط دریافت ویزای کار پس از تحصیل هستند.

طبق آخرین آپدیت‌های اداره مهاجرت کانادا، دانشجویانی که بین تاریخ ۲۰ مارچ ۲۰۲۰ تا ۳۱ آگوست ۲۰۲۲ مجبور به تحصیل کاملا آنلاین بوده‌اند، مشکلی برای دریافت PGWP نخواهند شد و طبق آخرین آپدیت در آگوست ۲۰۲۲، این قانون از تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۲۲ تا ۳۱ آگوست ۲۰۲۳ تمدید شده است.

تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به ویزای کاری

پاسخ به این سوال مثبت است. یکی از روش‌هایی که برای تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به ویزای کاری یا همان ورک پرمیت وجود دارد، گرفتن پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از کارفرمایان کانادایی است و سپس اخذ مجوز LMIA از سازمان کار کانادا که البته پروسه اخذ این مجوز به عهده کارفرما است. شغل پیشنهادی در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا باید جزو سطوح TEER 0, 1, 2, 3 باشد.

البته دریافت جاب آفر از کارفرمایان کانادایی کار چندان راحتی نیست و لازم است قبل از اینکه درس خود را رها کنید، شغل مناسب را پیدا کرده و تایید کارفرما را بگیرید. پس از دریافت جاب آفر و مجوز LMIA در کانادا، می‌توانید برای ورک پرمیت اقدام کرده و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنید. 

تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به اقامت دائم

دو مسیر کلی برای اخذ اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل وجود دارد:

۱. مسیرهای اخذ اقامت دائم کانادا در برنامه‌های فدرال،
۲. مسیرهای اخذ اقامت دائم کانادا در برنامه‌های استانی

۱. مسیرهای اخذ اقامت دائم کانادا در برنامه‌های فدرال

 • روش تجربه کانادایی (Canadian Experience Class – CEC)

روش تجربه کانادایی یکی از روش‌های گرفتن اقامت دائم کانادا است که اکثر دانشجویان خارجی پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا آن را انتخاب می‌کنند. این روش برای متقاضیانی کاربرد دارد که حداقل یک سال سابقه کار در کانادا داشته باشند و شغل آنها در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا جزو سطوح TEER 0, 1, 2, 3 باشد.

بنابراین پس از فارغ‌التحصیلی و گرفتن ویزای کار PGWP و به دنبال آن کسب حداقل یک سال تجربه کاری می‌توانید از روش CEC برای دریافت اقامت تحصیلی کانادا درخواست دهید. این برنامه زیرگروه سیستم اکسپرس اینتری (Express Entry) است و جزو برنامه‌های مهاجرتی فدرال محسوب می‌شود.

۲. مسیرهای اخذ اقامت دائم کانادا در برنامه‌های استانی

هر یک از استان‌های کانادا (به جز استان کبک که سیستم استانی متفاوت دارد) برنامه‌های مهاجرتی مخصوص به خود دارند که به آنها برنامه مهاجرت استانی Provincial Nominee Program یا به اختصار PNP می‌گویند. در ادامه روش‌های PNP که مناسب دانشجویان است و منجر به اخذ اقامت دائم کانادا می‌شود را مشاهده می‌کنید:

 • گرفتن جاب آفر در برنامه‌های مهاجرت استانی – PNP

اگر متاهل باشید و همسر شما با گرفتن ویزای همراه شما را برای تحصیل در کانادا همراهی کند، در مدت زمان کمتری می‌شود برای اقامت دائم کانادا اقدام کرد و نیاز به فارغ‌التحصیلی و یک سال کار شما نیست.

به این صورت که اگر همسر شما پس از ورود به کانادا از کارفرمایی کانادایی در استانی که مستقر هستید در یکی از مشاغل تخصصی پیشنهاد شغلی یا جاب آفر دریافت کند، می‌تواند برای اقامت کانادا درخواست دهد و شما هم به عنوان همسر او به طور همزمان می‌توانید درخواست اقامت دائم دهید.  

مثال: محمد با ویزای دانشجویی و سما با ویزای کار اپن ورک پرمیت همزمان وارد بریتیش کلمبیا شدند و سما در رشته کامپیوتر پس از دو هفته کار پیدا کرد که باعث شد بلافاصله بتوانند ازطریق برنامه استانی بریتیش کلمبیا و در زیرگروه اسکیل ورکر، درخواست اقامت دائم بدهند و پس از هشت ماه کارت اقامت محمد و سما دریافت شد.

 • فارغ‌التحصیلان رشته‌های خاص در برنامه‌های مهاجرت استانی – PNP

در بعضی از استان‌های کانادا مانند بریتیش کلمبیا، رشته‌های تحصیلی‌ای وجود دارد که در صورت فارغ‌التحصیلی از آن رشته‌ها مستقیما می‌توانید برای اقامت دائم کانادا درخواست دهید و نیاز به داشتن جاب آفر یا سابقه کار کانادایی ندارید.

برای مثال، در استان بریتیش کلمبیا در صورت تحصیل در رشته مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی از روش استانی بریتیش کلمبیا برای گرفتن اقامت دائم درخواست دهید و نیاز به داشتن سابقه کار یا جاب آفر نیست.

توجه داشته باشید که همه استان‌های کانادا این برنامه را ندارند، بنابراین با شناخت درست از برنامه‌های PNP استانی و رشته‌های مورد نظر در آن استان‌ها قادر خواهید بود سریعتر به اقامت دائم کانادا برسید.

 • برنامه‌های مهاجرتی استان کبک

حتما می دانید که کبک در سیستم مهاجرتی کانادا کم و بیش ساز خودش را می زند. اما برای فارغ التحصیلان استان کبک امکان اخذ اقامت دائم کانادا وجود دارد. یکی از روش‌های رایج اخذ اقامت دائم برای فارغ‌التحصیلان کبک روش PEQ است. از شروط لازم برای این برنامه داشتن مهارت زبان فرانسه در سطح B2 است.

پاسخ به سوالات شما؟

اعتبار ویزای تحصیلی کانادا معمولا به اندازه طول دوره تحصیل است. البته در زمان درج لیبل ویزا، آفیسر اداره مهاجرت کانادا اعتبار آن را بر حسب تاریخ انقضای پاسپورت مشخص می‌کند. بنابراین بسیار دقت کنید که تاریخ انقضای پاسپورت شما کمتر از طول دوره تحصیل نباشد.

خیر الزامی نیست، ولی ارائه آن می‌تواند پرونده ویزا را قوی‌تر کند.

برای اخذ ویزا دانشجویی کانادا شرط حداقل معدل وجود ندارد و آفیسرها فاکتور معدل را برای ارزیابی پرونده در نظر نمی‌گیرند. معدل یا همان GPA جزو فاکتورهای مهم برای اخذ پذیرش تحصیلی است.

خیر، برای گرفتن ویزا دانشجویی کانادا باید چندین هزینه پرداخت کنید که شامل هزینه بررسی پرونده در اداره مهاجرت کانادا، هزینه انگشت نگاری کانادا، هزینه سفر به کشور دوم برای انجام انگشت نگاری، هزینه ترجمه مدارک، هزینه آزمون زبان، ارائه تمکن مالی و بسته به دانشگاه، هزینه دپازیت دانشگاه است. اطلاعات بیشتر در مورد هزینه‌های ویزای تحصیلی در این مقاله نوشته شده است.

به پروسه پر کردن اپلیکیشن آنلاین ویزا، آپلود مدارک، پرداخت هزینه‌ و در نهایت ارسال آنلاین درخواست ویزا، سابمیت می‌گویند. سابمیت ویزا در مرحله آخر با کلیک بر روی گزینه “Submit” انجام می‌شود.

از سال ۲۰۱۴ کانادا روی موضوع هوش مصنوعی و ویزا کار کرده است. اتاوا هنوز استفاده کامل از هوش مصنوعی در پرونده های مهاجرتی را تایید نکرده و اطلاع داده اند که هوش مصنوعی صرفا در مرتب سازی و افزایش سرعت رسیدگی به پرونده ها دخالت داشته است. در این خصوص مقاله استفاده از هوش مصنوعی در پرونده های مهاجرت به کانادا را مطالعه کنید.

بله. از داخل خاک کانادا هم می توانید درخواست استادی پرمیت دهید و مشغول به تحصیل شوید. البته قوانین اقدام از داخل با خارج از کانادا متفاوت هستند. برای درخواست استادی پرمیت از داخل خاک کانادا باید ابتدا مقدمات آن را فراهم کنید. باید در دوره کوتاه تری ثبت نام کنید که آن دوره پیش نیاز دوره بلند مدت تری است. پرونده های زیادی را مشاهده میکنیم که به علت رعایت نکردن این فاکتور اولیه مردود می شوند.

بله. البته دقت کنید در بازگشت آفیسر می تواند مدارک دال بر اینکه در مرکز آموزشی خودتان ثبت نام هستید را از شما بخواهید. همچنین مطمئن شوید که زمان برگشت ویزا و استادی پرمیت معتبر دارید. ویزای لیبل شده در پاسپورت شما معمولا مولتیپل است و همین موجب میشود که بدون محدودیت بتوانید از کانادا مسافرت کنید. 

وظیفه شما این است که بهترین پرونده را به اداره مهاجرت تقدیم کنید. قطعا تحویل بهترین پرونده به اداره مهاجرت هم نمی تواند ویزای تضمینی کانادا را به شما بدهد ولی این حداقل موضوع است. از اینجا به بعد را باید به آفیسر بسپارید. از آنجا که با یک انسان طرف حساب هستید و نه با یک ماشین، پس خطای انسانی هم اجتناب ناپذیر است. حتما دیدید یا شنیده اید که در دادگاه نوع و مدل رفتاری و شخصیت قاضی ها در تصمیم گیری نقش دارد. آفیسرها هم از این موضوع مستثنی نیستند. باز هم تاکید می‌کنیم که با وجود خطای انسانی و ضریب شانس، وظیفه هر فردی این است که بهترین پرونده ممکن را به اداره مهاجرت تحویل بدهد چون حتی در صورت ریجکت شدن امکان پیگیری خطای آفیسرها در دادگاه عالی کانادا وجود خواهد داشت.

اگر بیماری هزینه درمان بالایی برای کانادا داشته باشد (سالانه بیش از ۲۶,۲۲۰ دلار) از نظر پزشکی inadmissible می‌شوید. مگر اینکه بتوانید اثبات کنید که شما توانایی تامین هزینه‌های درمان خود را دارید و در این صورت اگر به خاطر دلایل پزشکی ریجکت شده باشید، می‌توانیم از پرونده در کورت دفاع کنیم.

بله. این موضوع شانس شما در دریافت ویزای تحصیلی را بالا می‌برد.

نقش وکیل طراحی یک مسیر منطقی و بر پایه قوانین است. داشتن وکیل الزامی برای موفقیت در پرونده نتیجه بخش نیست ولی یک وکیل خوب می‌تواند جلوی هر نوع تصمیم اشتباه در پرونده را بگیرد و بهترین شما را به اداره مهاجرت پرزنت کند. طبیعتاً از گرفتن این تصمیم که کجا اقدام کنید که بعدها برای اخذ اقامت به مشکل نخورید تا اینکه چه مدارکی را به چه نحوی به اداره مهاجرت ارائه کنید را وکیل برنامه ریزی و طراحی خواهد کرد. همچنین وکیل اگر قانونی باشد امکان اضافه کردن نامه دفاعیه را برای شما خواهد داشت که در پرزنت شدن بهتر شما در اداره مهاجرت بسیار موثر خواهد بود.

طبق قانون داشتن ویزای شینگن یا سابقه سفر یا همان تراول هیستوری برای گرفتن ویزای دانشجویی باید برای آفیسرها خنثی یا neutral باشد و آفیسر نمی‌تواند بگوید چون این شخص ویزای شینگن نداشت، من به این فرد ویزا نمی‌دهم. این موضوع مشکل دارد و ما میتوانیم در دادگاه بر روی این نظر آفیسر اعتراض کنیم. بنابراین سابقه شینگن برای ویزاهای کوتاه مدت مثل ویزای دانشجویی و توریستی در نظر آفیسرها باید خنثی تلقی شود و اگر جز این باشد، جای اعتراض را برای شما باز می‌گذارد.

وقتی که چنین آپدیتی برای شما می‌آید، شما عملاً چاره‌ای ندارید جز این که این کار را انجام دهید. چون احتمالا یا مورد خاصی بوده یا شانسی این اتفاق افتاده و این قرعه به نام شما خورده است. پس شهریه را واریز کنید که جای شک و ترید برای آفیسر باقی نماند. 

برای ویزای تحصیلی کانادا هیچ سوالی در سفارت پرسیده نمی‌شود. عملا مصاحبه‌ای در کار نیست و همه تصمیمات بر اساس مدرک سابمیت شده شما گرفته می‌شود.

اطلاعات دقیقی در این رابطه در دست نیست. طبیعتا اگر هم مدارک برای سفارت کانادا استعلام شوند راه آن را فاش نمی‌کنند. ما در چند سال اخیر مشاهده کردیم که اداره مهاجرت گاها با بانک ها تماس می گیرد تا از صحت مدارک بانکی برای سفارت کانادا مطمئن شود. البته بانک های ایران هم معمولا پاسخ مشخصی به اداره مهاجرت نمی‌دهند. منابع آگاه اطلاع میدهند که اداره مهاجرت کانادا همواره در حالت پیشرفت برای استفاده از ابزار و ربات ها برای چک کردن مدارک است.

تجربه ما نشان داده که سابقه عضویت در نهادهای این چنینی در رده های پایین تاثیری روی ویزا ندارد.

تضمین ویزای متقاضی، کار غیر قانونی است. مشاورین رسمی مهاجرت و عضو انجمن نظارت بر مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا طبق قوانین اداره مهاجرت و سازمان ناظر ICCRC اجازه تضمین دادن را به هیچ عنوان ندارند. متقاضیان باید توجه داشته باشند که صرفا با گرفتن تضمین نمی‌توان به شرکتی اعتماد کرد در حالی که ممکن است آن شرکت هیچ مشاور رسمی و ثبت شده ای در کانادا نداشته باشد.

ویزا موندیال به تمامی متقاضیان تضمین می‌دهد که کلیه پروسه اخذ ویزای دانشجویی توسط مشاور رسمی مهاجرت به کانادا انجام شود و  پرونده آنها بدون هیچ عیب و نقص و کامل به اداره مهاجرت کانادا ارسال خواهد شد. همچنین در صورتی که ویزای متقاضیان مردود شود، مشاورین ما امکان اعتراض به رای آفیسر و پیگیری قانونی مراحل بعدی را دارند.

در این مساله یک نکته وجود دارد. ویزای کار همسر به ویزای دانشجویی شما بستگی دارد و در واقع اگر ویزای دانشجویی شما کنسل شود عملا ایشان هم ویزای کارشان کنسل است. بنابراین کاری که باید انجام شود این است که اول ویزای کار همسر به ویزای دانشجویی تبدیل شود. این پروسه را ما قبلا در ویزا موندیال انجام داده‌ایم و مشکل خاصی نیست.

ما در این زمینه در ویزا موندیال تامل و تحقیق زیادی کرده‌ایم و طبق تجربه ما این موضوع در دریافت یا رد ویزای شما تاثیری ندارد. البته طبق آمار و ارقام منتشر شده از سوی اداره مهاجرت کانادا درصد قبولی و ریجکتی در سفارت های مختلف کمی متفاوت است ولی این تفاوت در حدی نیست که قابل توجه باشد.

خیر، مدرک خاصی نمی‌خواهد فقط شما به دانشگاه درخواست defer می‌دهید و اینکه چقدر زمان می‌برد که defer انجام شود، بسته به دانشگاه شما دارد.

بسیار احتمال دارد که ریجکت شوید زیرا از یک طرف شما در پرونده اقامت دائم می‌گویید که قصدتان ماندن در کاناداست اما در پرونده تحصیلی میگویید که من به کشورم باز میگردم. البته این امکان وجود دارد که این کار را انجام دهید که به dual intent بودن نامیده می‌شود. اما چرا باید ریسک کرد؟ باید ببینیم پرونده ای که برای اقامت دائم باز کرده‌اید چقدر شانس دارد.

سفارت روی این موضوع حساس نیست اما اگر مهر بزنید بهتر است.

بله. متقاضی باید حتما تحت پوشش بیمه درمانی باشد. او باید پیش از درخواست ویزا بیمه را خریداری کند. یا این که از نظر مالی بتواند اثبات کند که توان خرید بیمه درمانی را دارد.

به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه یا مدرسه اقدام به درخواست ویزای تحصیلی کنید. برای رسیدگی به پرونده شما زمان نسبتا زیادی صرف می شود.

هزینه مربوط به رسیدگی به پرونده ویزا و همچنین هزینه انگشت نگاری هنگام ثبت مدارک باید پرداخت شوند. در روش آنلاین بعد از ورود به حساب کاربری خود با استفاده از کارت های اعتباری (ویزا کارت، مستر کارت، امریکن اکسپرس، JCB، یونیون پی) هزینه ها را پرداخت کنید.

خیر، هزینه های پرداخت شده به سفارت حتی در صورت ریجکت شدن نیز مرجوع نمی شوند.

خیر، شما نیازی به اخذ استادی پرمیت برای دوره های تحصیلی کمتر از ۶ ماه ندارید. شما باید تحصیلات خود را در مدت زمان مجاز برای تحصیل به اتمام برسانید. حتی اگر نیازی به دریافت استادی پرمیت نداشته باشید، پیشنهاد می شود تا برای درخواست آن اقدام نمایید تا بتوانید همزمان با تحصیل مشغول به کار شوید یا بتوانید تحصیلات خود را ادامه دهید. برای اخذ استادی پرمیت باید در موسسات معتبر آموزشی کانادا تحصیل کنید.

اگر دلیل اصلی شما برای مهاجرت به کانادا تحصیل برای بیش از ۶ ماه است، باید برای دریافت استادی پرمیت اقدام کنید.

نیازی به تغییر استادی پرمیت در صورت تغییر دانشگاه و برنامه تحصیلی نیست.

به صورت کلی، تمام افراد برای تحصیل در کانادا نیاز به اخذ استادی پرمیت دارند. تنها در شرایط زیر این افراد می توانند بدون استادی پرمیت در مدارس کانادا تحصیل کنند:

 • یکی از والدین شهروند کانادایی باشد و یا اقامت دائم داشته باشد
 • یکی از والدین اجازه تحصیل یا کار در کانادا را دارد

تا پایان تاریخ اعتبار ویزای تحصیلی‌تان می‌توانید به کانادا سفر کنید.

از این جهت که شما نشان میدهید دانشجوی واقعی هستید، گذراندن دوره پیش نیاز در یک کشور دیگر، نکته مثبتی است ولی تضمینی در این مورد وجود ندارد که اگر این دوره را بگذرانید ویزا می‌گیرید.

تقریبا هیچ شانسی برای گرفتن ویزا نیست. اگر صرفا برای دوره زبان اقدام کنید ۹۹درصد ریجکت می‌شوید و فقط ۱ درصد شانس دارید. برای دوره زبان اقدام نکنید. اگر فقط دوره پیش نیاز زبان  برای ورود به دانشگاه لازم داشتید، اقدام کنید.

آفیسر های اداره مهاجرت از نرخ آزاد ارز در ایران خبر دارند و پیشنهاد این است که تمکن مالی را به ارز آزاد حساب کنید.

تمکن مالی باید به گونه ای باشد که بتوانید ثابت کنید که پول قرضی نیست و بیشتر اثبات این موضوع مهم است. از ۱ ماه تا ۴ ماه می‌توان تمکن مالی را ارائه کرد.

بستگی به چندین فاکتور دارد: اول اینکه شما در آینده از چه روشی می‌خواهید اقامت بگیرید و باید به آن فکر شود. دوم اینکه لیسانس و فوق لیسانس شما چه رشته‌ای بوده و فوق لیسانسی که پذیرش گرفته‌اید چیست؟ موضوع سوم اینکه سوابق کاری شما چطور همه این موارد را پوشش می‌دهد؟ و همچنین سن و گپ تحصیلی شما همه باهم در نظر گرفته می‌شود که ارشد شما ارائه بشود یا خیر.

وقتی پاس ریکوئست می‌آید دیگر تعویض پاسپورت فایده ای ندارد و اگر عوض هم می‌کنید لیبل ویزا چه در پاسپورت جدید و چه پاسپورت قدیمی فرق نمی‌کند . می‌توان با همان پاس پانچ شده هم به کانادا بیایید ولی وقتی اعتبار پاسپورت تمام شد باید آن را تمدید کرد.

هرفردی می‌تواند ساپورتر شما بشود اما از لحاظ منطقی نیز موضوع را باید در نظر گرفت. به عنوان مثال چرا پسر خاله شما باید ساپورتر شما باشد و باید دلایل کافی داشته باشید.

خیر. مادامی که هرگونه تغییرات در پرونده را ظرف مدت ۳۰ روز به اداره مهاجرت اعلام کنید، مشکلی نخواهید داشت.