جستجو کردن
Close this search box.

پس از اتمام دبیرستان بسیاری از دانش آموزان وارد دانشگاه می‌شوند و تحصیل خود را در مقطع کارشناسی ادامه می‌دهند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که دیپلم گرفته‌اید و قصد دارید در مقطع لیسانس در کانادا تحصیل کنید ولی در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، با خواندن این مقاله با راهنمای تحصیل لیسانس در کانادا به طور کامل آشنا می‌شوید.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا
 • بهره‌مندی از کیفیت بالای آموزش با اساتید برجسته دنیا
 • بهره‌مندی از امکانات آموزشی پیشرفته
 • امکان کار حین تحصیل و کسب درآمد
 • دریافت مدرک لیسانس با اعتبار جهانی
 • امکان کار پس از تحصیل و اخذ اقامت دائم کانادا
سیستم آموزشی دوره‏ لیسانس در کانادا
 • دوره لیسانس در کانادا که undergraduate نامیده می‏‌شود معمولا به صورت دوره‏‌های سه ساله و با ۹۰ واحد درسی و یا به صورت دوره چهار ساله و با ۱۲۰ واحد درسی ارائه می‏‌شود.
 • ادامه تحصیل کارشناسی در کانادا در تمام استان‏‌ها به جز کبک بعد از پایان دوره دبیرستان امکان پذیر است. در استان کبک پس از پایان سال یازدهم دبیرستان دانشجو می‏‌تواند یا وارد دوره کالج شود یا با گذراندن دو سال دوره پیش دانشگاهی پس از آن وارد دوره سه ساله لیسانس شود.
 • در بعضی از کالج‌ها و دانشگاه‏‌های کانادا در مقطع لیسانس برنامه ترنسفر وجود دارد. به این معنا که پس از دو سال تحصیل دوره دیپلم در کالج می‏‌توانید وارد دانشگاه شوید و با گذراندن فقط دو سال تحصیل مدرک لیسانس بگیرید. کالج و دانشگاه باید در برنامه ترنسفر با هم همکاری داشته باشند بنابراین با دیپلم هر کالجی نمی‌‏توانید وارد دوره لیسانس هر دانشگاهی شوید.
شرایط تحصیل در کانادا با مدرک لیسانس

برای ادامه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس باید شرایط لازم را داشته باشید. شرایط تحصیل کارشناسی در کانادا به شرح زیر است:

معدل حداقل ۱۲ در دیپلم دبیرستان

نمره زبان:

پذیرش غیر مشروط یا مستقیم: برای اخذ پذیرش مستقیم لیسانس در کانادا باید نمره آیلتس ۶.۵ یا نمرات معادل آن را داشته باشید.

پذیرش مشروط: برای پذیرش کاندیشنال یا مشروط به دوره زبان به نمره آیلتس حداقل ۵ یا نمرات معادل آن نیاز دارید. امکان پذیرش بدون زبان هم در بعضی از دانشگاه‏‌های کانادا وجود دارد. در این صورت باید دوره زبان را کامل بگذرانید تا سطح زبان شما به سطح زبان مورد نیاز دانشگاه برسد.

مثال: برای پذیرش در رشته لیسانس زیست شناسی در دانشگاه اوتاوا باید دروس زبان، ریاضی، زیست، شیمی و فیزیک را در سال دوازدهم دبیرستان با نمره حداقل ۱۴ گذرانده باشید. همچنین به نمره آیلتس ۶.۵ با نوشتار ۶ و یا نمره تافل ۸۶ با نمره نوشتار ۲۲ نیاز دارید.

نکات ایمنی برای تحصیل لیسانس در کانادا:

 • اولویت انتخاب را رنکینگ بهتر نگذارید چون در این حالت باید شهریه بسیار زیادی پرداخت کنید.
 • برنامه ترنسفر بین کالج‌ها و دانشگاه ها را بشناسید چون کمک می‌کنند هزینه شما پایین بیاید.
 • قبل از انتخاب رشته با یک مشاور تحصیلی صحبت کنید که اشتباهی مرتکب نشوید.
 • شرایط اقامت پس از تحصیل را در رشته و دانشگاه مورد نظرتان تحلیل کنید.
مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا

برای اخذ پذیرش لیسانس از دانشگاه‏‌های کانادا باید دارای مدارک زیر باشید:
اسکن ترجمه مدرک و ریز نمرات دو سال آخر دبیرستان به همراه کپی فارسی (مدرک و ریز نمرات پیش دانشگاهی و دیپلم برای دانش آموزان نظام قدیم)
اسکن کارنامه زبان (در صورت وجود)
اسکن پاسپورت معتبر
رزومه
انگیزه نامه
توصیه نامه از معلمان مدرسه (در صورت وجود – الزامی نیست)
نکته
در مرحله اپلای برای دانشگاه‏‌های کانادا معمولا اسکن مدارک کافی است اما پس از اخذ پذیرش باید اصل ترجمه مدارک و ریز نمرات خود را از مدرسه برای دانشگاه ارسال کنید. همچنین کارنامه زبان خود را باید از سنتر آزمون برای دانشگاه ارسال کنید. اطلاعات بیشتر را در صفحه مدارک لازم برای پذیرش و ویزای کانادا بخوانید.

مدرک زبان برای تحصیل لیسانس در کانادا

برای اخذ پذیرش کارشناسی در کانادا انواعی از آزمون‌های زبان انگلیسی پذیرفته می‌شود:

International English Language Testing System (IELTS)
Test of English a Foreign Language (TOEFL)
Pearson Test of English Academic (PTE)
Canadian Academic English Language Assessment (CAEL)
English for Academic Success (EFAS)
Duolingo (در حال حاضر آزمون آنلاین دوئولینگو توسط بعضی از دانشگاه‏‌های کانادا برای پذیرش در مقطع لیسانس پذیرفته می‏‌شود. بهتر است شرایط دانشگاه برای پذیرفتن آزمون دولینگو را بررسی کنید.)
نکته
مینیمم نمره زبان مورد نیاز در هر یک آزمون‌ها در دانشگاه‌های مختلف با هم متفاوت است.

اخذ پذیرش تحصیلی دوره کارشناسی کانادا

پس از تصمیم در مورد رشته و دانشگاه و آماده کردن مدارک لازم، نوبت به اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی کانادا می‌‏رسد. به منظور اقدام برای تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا و اخذ پذیرش از دانشگاه‏‌های آن باید مراحل اپلای را به درستی انجام دهید.

مراحل اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس کانادا:

۱. در وب سایت دانشگاه وارد بخش Undergraduate Admission شده و سپس بر روی گزینه Apply کلیک کنید. در بعضی از استان‏‌های کانادا مانند انتاریو یک اپلیکیشن مرکزی به نام Ontario Universities’ Application Centre (OUAC) وجود دارد. از طریق این اپلیکیشن می‌‏توانید در صورت تمایل برای سه دانشگاه انتاریو اپلای کنید.

۲. در مرحله دوم اکانت بسازید و اطلاعات شخصی خود را وارد کنید.

۳. وارد اپلیکیشن اصلی شده و نام رشته و ترم شروع تحصیل را مشخص کنید.

۴. دیگر اطلاعات مانند سوابق تحصیلی، شغلی (در صورت وجود) و نمره زبان (در صورت وجود) را وارد کنید. در صورت نداشتن نمره زبان، در بعضی از دانشگاه‌‏ها لازم است به طور جداگانه برای دوره زبان هم اپلای کنید.

۵. در صورت امکان مدارک لازم را آپلود کنید.

۶. در مرحله آخر اطلاعات بانکی را وارد و اپلیکیشن را سابمیت کنید.

۷. چند روز پس از اپلای ایمیلی از دانشگاه دریافت می‌‏کنید که حاوی شماره اپلیکیشن شما است و از طریق آن می‏‌توانید پورتال خود را فعال کنید. از طریق پورتال فعال شده می‌‏توانید از وضعیت اپلیکیشن خود مطلع شوید.

۸. چند ماه پس از اپلای نامه پذیرش خود را دریافت می‏‌کنید. در صورت نیاز به پرداخت دیپازیت، هزینه را پرداخت و رسید آن را از دانشگاه دریافت کنید (همه دانشگاه‌‏های کانادا دیپازیت ندارند)

۹. پس از پرداخت دیپازیت نامه پذیرش نهایی یعنی Letter of Acceptance را دریافت می‏‌کنید.

۱۰. به ددلاین ثبت نام، انتخاب واحد و یا دیفر پذیرش دقت کنید.

مدت زمان تحصیل کارشناسی در کانادا

طول دوره کارشناسی در کانادا ۳ تا ۴ سال است. معمولا اکثر دانشجویان دوره‏‌های ۴ ساله را برای تحصیل انتخاب می‏‌کنند. هر سال تحصیلی در دو یا سه ترم برگزار می‏‌شود. ترم‏‌های تحصیلی دانشگاه‏‌ها شامل ترم پاییز (از سپتامبر تا دسامبر)، ترم زمستان (از ژانویه تا آخر ماه آوریل)، ترم بهار (از ماه می تا آخر ماه جولای).

هزینه تحصیل لیسانس در کانادا

به طور میانگین شهریه لیسانس در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بین ۲۰,۰۰۰ تا ۲۵,۰۰۰ هزار دلار در سال است. بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه هزینه تحصیل کارشناسی در کانادا متفاوت است. معمولا شهریه رشته‌های مهندسی و علوم پایه بیشتر از رشته‌های دیگر است.

شهریه رشته‏ علوم انسانی و هنر برای دانشجویان بین‌المللی در تعدادی از دانشگاه‌های کانادا را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

نام دانشگاه
میانگین شهریه سالانه ۲۰۲۳-۲۰۲۴
دانشگاه کنکوردیا
۱۹,۵۸۱ – ۲۷,۷۶۱ دلار
دانشگاه کارلتون
۲۹,۸۲۸ – ۴۵,۹۲۳ دلار
دانشگاه دالهاوزی
۲۷,۳۹۹ – ۳۱,۹۰۰ دلار
دانشگاه مک مستر
۴۰,۳۱۸ – ۴۵,۳۰۷ دلار
دانشگاه مموریال
۱۲,۳۹۰ – ۲۰,۷۹۰دلار
دانشگاه کوئینز
۵۱,۸۴۵ – ۵۴,۸۰۸ دلار
دانشگاه گوئلف
۳۳,۰۴۶ – ۳۳,۰۴۶ دلار
دانشگاه ساسکاچوان
۳۰,۴۸۲ – ۳۱,۲۱۸ دلار
دانشگاه تورنتو
۴۳,۶۲۰ – ۶۲,۸۵۰ دلار
دانشگاه مک گیل
۲۰,۴۸۳ – ۴۱,۰۰۰ دلار

اطلاعات بیشتر را در صفحه هزینه تحصیل در کانادا مطالعه کنید.

بهترین رشته های لیسانس در کانادا

رشته‌های بسیاری در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شود اما از میان آنها رشته‌هایی هستند که در میان دانشجویان محبوبیت بیشتر و از لحاظ کاری آینده شغلی بهتری دارند.

 • مهندسی در تمامی رشته‌ها (مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی برق، مهندسی نرم افزار، مهندسی مکانیک و غیره)
 • مالی
 • داروشناسی یا فارماکولوژی
 • علوم زمین یا ژئوساینس
 • حسابداری
 • علوم مدیریت
 • علوم کامپیوتر
برترین دانشگاه های دوره کارشناسی کانادا ۲۰۲۴

طبق آمار سازمان کیو اس، لیست ۱۵ دانشگاه برتر کانادا در مقطع لیسانس در سال ۲۰۲۴ به صورت زیر است:

نام دانشگاه
رتبه کشوری
رتبه جهانی
دانشگاه تورنتو
1
21
دانشگاه مک گیل
2
30
دانشگاه بریتیش کلمبیا
3
34
دانشگاه آلبرتا
4
111
دانشگاه واترلو
5
112
دانشگاه وسترن
6
114
دانشگاه مونترال
7
141
دانشگاه ساسکاچوان
8
182
دانشگاه مک مستر
9
189
دانشگاه اتاوا
10
203
دانشگاه کویینز
11
209
دانشگاه دالهاوزی
12
298
دانشگاه سایمون فریزر
13
318
دانشگاه ویکتوریا
14
322
دانشگاه ساسکاچوان
15
345
درآمد دانشجوی دوره کارشناسی در کانادا

به عنوان دانشجوی دوره لیسانس، شما در حین تحصیل می‌توانید کار دانشجویی در کانادا داشته باشید و به طور میانگین ساعتی بین ۱۴ تا ۲۰ دلار درآمد داشته باشید.

در زمان تحصیل ۲۰ ساعت در هفته و در ایام تعطیل مانند مانند تعطیلات تابستانی یا تعطیلات بین دو ترم تحصیلی ۴۰ ساعت در هفته اجازه کار کردن دارید.

با این شرایط به طور میانگین ماهیانه بین ۱۲۰۰-۱۶۰۰ دلار و با احتساب کار تمام وقت در ایام تعطیل سالانه بین ۱۸,۰۰۰ تا ۲۴,۰۰۰ دلار درآمد خواهید داشت که تا حد زیادی هزینه‌های زندگی شما را پوشش می‌دهد.

پاسخ به سوالات شما

بله. مدتی قبل از اتمام تحصیل شما می‌توانید از دانشگاهی در مقطع فوق لیسانس پذیرش بگیرید و استادی پرمیت خود را تمدید کنید.

طی گذراندن دوره زبان امکان کار دانشجویی وجود ندارد اما پس از کامل کردن آن و وارد شدن به دوره اصلی می‌توانید کار دانشجویی انجام دهید.

در مقطع کارشناسی در کانادا شانس دریافت بورسیه زیاد نیست. در صورت داشتن معدل و نمره زبان بالا و بسته به شرایط دانشگاه ممکن است بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار دریافت کنید.

بعضی از رشته‌های لیسانس در کانادا با برنامه کو-آپ همراه است. به این معنا که به عنوان بخشی از دوره تحصیل خود باید در داخل یا خارج از دانشگاه کارآموزی انجام دهید. سازمان یا شرکتی که باید در آن کارآموزی انجام دهید معمولا توسط خود دانشگاه مشخص می‌شود.

معمولا ۱۲-۸ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی باید برای دانشگاه‌ها اپلای کرد. دانشگاه‌های کانادا در مقطع لیسانس سه ورودی اصلی دارند:  سپتامبر، ژانویه و می.