جستجو کردن
Close this search box.

شاید فکر می‌کنید که اگر درخواست ویزای شما رد شده است، پس دیگر نباید به کانادا فکر کنید. ولی اگر پرونده‌ شما ایراد اساسی نداشته باشد و در حق شما اجحاف شده باشد، به احتمال خیلی زیاد می‌توانید برای رفع ریجکتی ویزای خود از طریق کورت کانادا اقدام کنید و ویزای خود را بگیرید.

در ناامیدی بسی امید است!

رفع ریجکتی ویزای کانادا از چه راه‌هایی امکان پذیر است؟

اگر درخواست برای ویزای کانادای شما رد و یا اصطلاحا ریجکت شده، نگران نباشید. این پایان راه نیست. پس از رد شدن درخواست ویزای کانادا می‌توانید چند اقدام انجام دهید:

 • رفع اشکالات پرونده و درخواست مجدد برای ویزا
 •  اعتراض به اداره مهاجرت کانادا از طریق ارسال ریکانسیدرشن ویزا
 •  اعتراض در دادگاه فدرال کانادا (کورت)
کورت چیست؟ چرا کورت؟

اگر درخواست ویزای شما از سوی سفارت کانادا رد شده باشد، حتماً شنیده‌اید که بعضی‌ از متقاضیان پرونده‌‌ ویزای خود را برای رفع ریجکتی ویزای کانادا به کورت برده‌اند و سپس ویزا شده‌اند. کورت به معنی دادگاه است ولی وقتی درباره‌ بردن پرونده به کورت صحبت می‌کنیم، معمولا منظورمان دادگاه فدرال کانادا است. اما مگر دادگاه محل شکایت نیست؟‌ چرا باید پرونده‌ ویزا به کورت برود؟‌ 

جواب این سوال ساده است: چرا که متقاضی تصمیم دارد با طرح شکایت از اداره‌ مهاجرت کانادا به رای صادره علیه درخواست ویزای خود اعتراض کند. هنگامی که متوجه می‌شوید که در بررسی پرونده‌ شما اشتباهی از سوی آفیسر رخ داده یا احساس می‌کنید که در حق شما اجحاف شده، می‌توانید پرونده را به دادگاه فدرال کانادا بکشانید و از قاضی بخواهید تا پرونده‌ مورد بازنگری قرار گیرد. البته ناگفته پیداست که برای این کار باید دلایل کافی و منطقی داشته باشید.

معمولا ایرادهایی که به بررسی پرونده گرفته می‌شود در این سه دسته خلاصه می‌شود:‌

۱. منطقی بودن  Reasonableness
۲. منصفانه بودن Fairness
۳. اشتباه در فکت‌ یا تفسیر قانون Error in Fact or Law

شرایط اعتراض در فدرال کورت کانادا

برای رفع ریجکتی ویزای کانادا و اعتراض در کورت باید در واقع حرفی برای دفاع از خود داشته باشید و شرایط پرونده به گونه‌‌ای باشد که قابل دفاع باشد. اگر بعد از ریجکتی و فهمیدن دلایل ریجکت ویزای کانادا، پرونده خود را بدون رفع اشکالات آن، مجددا برای اداره مهاجرت کانادا بفرستید، به احتمال زیاد دوباره رد خواهید شد. بنابراین شکایت در دادگاه فدرال کانادا بخاطر چنین پرونده‌ ضعیفی نتیجه بخش نخواهد بود. 

 قبل از اینکه به ریجکتی ویزا کانادا در کورت شکایت کنید، باید اقدامات زیر را انجام دهید.

 • برای اطلاع از دلایل بیشتر ریجکتی ویزا، از اداره مهاجرت کانادا درخواست کیس نت یا همان نت آفیسر ویزا دهید.
 • اگر دلایل ریجکت ویزای تحصیلی کانادا مربوط به نقص مدارک و عدم ارائه سناریوی مناسب برای ویزا است به طوری که آفیسر متقاعد نشده که شما پس از پایان تحصیلات به کشور خود برمی‌گردید، تا جایی که امکان دارد ایرادات پرونده را رفع کنید و مجددا درخواست ویزای خود را ارسال کنید.
 • اگر با وجود رفع اشکالات پرونده مجددا ریجکت شدید، این ریجکتی را به منزله‌ ریجکتی خوب در نظر بگیرید چرا که حالا امکان دفاع از آن در دادگاه فدرال کانادا وجود دارد.
 • اساس ریجکتی خوب بر پایه منطق (Reasonableness)، انصاف (Fairness) و خطا در حقیقت یا تفسیر قانون (Error in Fact or Law) است. یعنی آفیسر در بررسی پرونده ویزا منطقی و منصفانه عمل نکرده باشد و یا در صدور رأی اشتباه کرده باشد.
  • مثال ۱: برای ویزای تحصیلی کانادا به اندازه کافی به کشور خود وابستگی نشان داده‌اید اما آفیسر به دلیل عدم تای و وابستگی کافی به کشور مبدأ شما را ریجکت کرده است (Reasonableness). 
  • مثال ۲: آفیسر به خاطر مجرد بودن شما را ریجکت کرده است (Fairness). 
  • مثال ۳: آفیسر نام رشته‌ای که در آن پذیرش گرفته‌اید، اشتباه عنوان کرده و به خاطر غیر مرتبط بودن آن با مقطع تحصیلی قبلی شما را ریجکت کرده است (Error in Fact).
در کورت چه کسی از شما دفاع می‌کند؟

تنها دو نفر می‌توانند در کورت از پرونده‌ شما دفاع کنند:

۱. خودتان 
۲. وکیلتان 

اگر خودتان پیش‌قدم شوید، حتما می‌دانید که باید با وکلای خبره‌ اداره مهاجرت دست و پنجه نرم کنید. پس کار ساده‌ای در پیش ندارید. 

پس به احتمال فراوان باید وکیل بگیرید. منظور از وکیل، مشاور مهاجرت کانادا (RCIC) یا وکیلی که در ایران وکالت می‌کند نیست. کسی می‌تواند پرونده‌ شما را به کورت ببرد که وکیل حقوقی و عضو کانون وکلای یکی از استان‌های کانادا باشد.

البته مشاورین رسمی مهاجرت کانادا می‌توانند در دادگاه‌ ویژه‌ مهاجرت (IRB) به نمایندگی از شما شرکت کرده و از شما دفاع کنند ولی زمانی که پرونده‌ای به دادگاه فدرال کانادا کشیده می‌شود داستان فرق می‌کند.

در کورت چه کسی از شما دفاع می‌کند؟

از روزی که نتیجه‌ درخواست ویزای شما صادر شده است، اگر داخل کانادا باشید ۱۵ روز و اگر خارج از کانادا باشید ۶۰ روز فرصت دارید که پروسه‌ کورت را آغاز کنید. البته در موارد خاص قاضی اجازه‌ تمدید هم می‌دهد.

نخستین کار، فایل کردن پرونده برای leave در کورت است. Leave در اینجا به معنی اجازه‌ ورود به کورت با نظر قاضی است. یعنی می‌خواهیم مدارک ویزای خود را به قاضی نشان دهیم و ببینیم آیا قاضی هم موافق است که این پرونده صلاحیت و ارزش ورود به کورت را دارد یا خیر.

اگر قاضی موافق باشد، این مجوز را صادر می‌کند و اینجاست که می‌گوییم: Leave is granted.

طرفین این دعوی حقوقی از یک طرف شما هستید یعنی متقاضی یا applicant و از طرف دیگر اداره‌‌ مهاجرت (بخوانید وزیر مهاجرت) که در دادگاه فرد پاسخگو یا respondent نامیده می‌شود. فراموش نکنیم که اداره‌ مهاجرت هم مانند شما وکیل دارد. طی ۱۰ روز پس از فایل شدن پرونده، از طرف دادگاه ابلاغیه‌ای برای اداره‌ مهاجرت ارسال شده و همچنین ۳۰ روز به آن‌ها فرصت داده می‌شود تا دلایل ریجکتی را ارسال کنند.

پس از دریافت دلایل ریجکتی، وکیل شما ۳۰ (+۱۰) روز فرصت دارد تا مدارک خود را که شامل دفاعیه می‌شود ارسال کند.

نظام حقوقی کانادا به تبعیت از انگلستان common law یا قانون عرفی است و در کامن‌لا تصمیمات جدید بر پایه‌ نتایج پرونده‌هایی گرفته می‌شود که پیش‌تر به دادگاه رفته‌ باشند.

وکیل شما در دفاعیه‌ای مفصل، بر اساس پرونده‌های مشابه که پیش از شما به کورت رفته و موفق شده‌اند، تک‌تکِ دلایل آفیسر برای ریجکتی پرونده را به چالش کشیده و در نهایت از قاضی می‌خواهد که اجازه‌ ورود پرونده را به کورت داده و تصمیم آفیسر را کنار بگذارد.

گاهی طی ۳۰ روز پس از سابمیت دفاعیه‌ وکیل شما، دفاعیه‌ای از سوی اداره مهاجرت در قالب پاسخ به کورت ارسال می‌شود.

در واقع وکیل اداره‌ مهاجرت پرونده را به دقت بررسی کرده و دفاعیه‌ وکیل را می‌خواند و اگر نقطه‌ ضعفی در مدارک سابمیتی، سوگند‌نامه یا دفاعیه یافت، آن را بزرگ کرده و تلاش می‌کند تا قاضی را مجاب کند که پرونده صلاحیت لازم را ندارد.

در این صورت، بهتر است وکیل شما طی ۱۰ روز به چالش‌ آن وکیل پاسخی قانع‌کننده دهد تا حرف آخر را شما زده باشید، نه اداره‌ مهاجرت.

در صورت پاسخ از سوی اداره‌ مهاجرت وکیل شما ۱۰ روز فرصت دارد که به آن چالش پاسخ دهد.

سپس قاضی بررسی اولیه‌ مدارک را شروع کرده و نظرش را در مورد اجازه‌ ورود به کورت اعلام می‌کند.

اگر قاضی اجازه‌ ورود پرونده به کورت را بدهد، زمانی را برای جلسه‌ استماع (Hearing) تعیین می‌کند:‌ معمولا بین ۳۰ تا ۹۰ روز پس از صدور اجازه‌ ورود (Granting the leave).

و البته ممکن است قاضی تشخیص دهد که پرونده‌ شما صلاحیت ورود به کورت را ندارد و پرونده را مختومه اعلام کند.

در جلسه‌ استماع به کورت، قاضی صحبت‌های طرفین را شنیده و بر اساس آن رای به شما یا اداره‌ مهاجرت می‌دهد.

جلسه‌ استماع که معمولا ۳۰ تا ۹۰ روز پس از اجازه‌ ورود به کورت انجام می‌شود حدود ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. تفاوت اساسی جلسه استماع با ستل این است که جزئیات جلسه استماع ثبت و ضبط شده و سپس در معرض عموم قرار می‌گیرد. برای مثال می‌توانید در سایت کنلی پرونده‌های مشابه خود را بیابید و ببینید که نتیجه‌ آن پرونده‌ها چه بوده است.

از آن مهم‌تر این که در سیستم حقوقی کانادا نتایج پرونده‌های سابق، مبنای بررسی پرونده‌های جدید هستند. پس اگر در پرونده‌ شما نکته‌ جدیدی وجود داشته باشد، چه بسا راه را برای برنده شدن کیس‌های مشابه باز کند.

به مرحله ۹ می‌روید.

در این حالت می‌توانید درخواست خود را برای ورود به دادگاه تجدید نظر ثبت کنید. همان روال دادگاه فدرال تکرار خواهد شد و در شرایطی خاص می‌تواند به دادگاه عالی هم برسد.

بین مراحل ۲ تا ۸ احتمال اینکه پرونده شما ستل شده و مستقیم به مرحله ۹ بروید بسیار زیاد است.

ستل شدن پرونده به معنی سازش یا صلح (Settlement) میان طرفین است و معمولا پیشنهادی است که فرد پاسخگو (اداره‌ مهاجرت) به متقاضی (شما) می‌دهد. این پیشنهاد می‌تواند از روزی که وکیل پرونده‌ شما را فایل می‌کند تا روز استماع یا hearing ارائه شود ولی این کار معمولاً پس از ارسال دفاعیه‌ وکیل شما انجام می‌شود. به خصوص اگر دفاعیه‌ خوبی برایتان نوشته شود و وکیل اداره‌ مهاجرت به این نتیجه برسد که در انتهای مسیر شما برنده‌اید و اداره‌ مهاجرت بازنده.

در واقع پیشنهاد ستل یک بازی دو-سر-برد است چرا که هم ماه‌ها در وقت شما صرفه‌جویی می‌شود و هم شکستی برای اداره‌ مهاجرت ثبت نمی‌شود. در صورت قبولی پیشنهاد سازش از سوی شما، پرونده‌ ستل شده و مانند زمانی که برنده شده‌اید به اداره‌‌ مهاجرت برمی‌گردد تا دوباره بررسی شود. 

البته شما همواره می‌توانید این پیشنهاد را قبول نکنید ولی معمولاً قبول نکردن آن توجیهی ندارد، مگر زمانی که یک بار این پیشنهاد را قبول کرده باشید ولی پرونده دوباره ریجکت شده باشد. زمانی که شما این آفر را قبول می‌کنید، در واقع شکایت خود را پس می‌گیرید.

در صورتی که رای به سود شما باشد پرونده‌ شما مجدداً و اینبار توسط آفیسر دیگری بررسی خواهد شد و نتیجه‌ آن مانند پرونده‌ای جدید به اطلاع شما می‌رسد.

معمولا مدتی پس از برنده شدن یا قبول پیشنهاد صلح از سوی شما، پروفایل شما از حالت Refused به حالت Your Action is Required در خواهد آمد. در واقع معمولاً درخواستی از سوی اداره‌ مهاجرت دریافت خواهید کرد مبنی بر آپدیت مدارک.

در این درخواست از شما می‌خواهند که بخشی از مدارک زیر یا همه‌ آنها را طی ۳۰ روز در سامانه آپلود کنید:

 • نامه به‌روز‌شده‌ پذیرش Updated LOA
 • مدارک به‌روز‌شده‌ مالی Update proof of financial documents
 • هر مدرک دیگری که به روز شده باشد یا تغییری که در شرایط شما به وجود آمده باشد

پس از آپلود مدارک و بررسی آنها توسط آفیسری جدید، نتیجه‌ ویزای شما اعلام می‌شود. اگر مدارک را به درستی و بی کم و کسر ارائه دهید، معمولا با جواب مثبت روبرو خواهید شد.

در صورتی که پرونده مجدد ریجکت و یا به اصطلاح dismiss شود، امکان سابمیت دوباره پرونده و یا ورود مجدد به کورت وجود خواهد داشت.

در کورت چه کسی از شما دفاع می‌کند؟

اگر ویزای توریستی کانادا شما ریجکت شده است، باز هم می‌توان اقداماتی را در جهت رفع ریجکتی پرونده انجام داد. پس ناامید نباشید!

در نامه ریجکتی و یا کیس نوت آفیسر می‌توانید متوجه شوید که چرا آفیسر، پرونده شما را مردود کرده است. معمولا دلایل ریجکتی ویزای توریستی کانادا موارد زیر هستند:

 • نداشتن بودجه کافی برای پرداخت هزینه‌های سفر
 • ضعیف بودن شرایط مالی فرد دعوت کننده شما
 • هدف از سفر برای آفیسر قانع کننده نباشد و او بر این عقیده باشد که شما قصد اقامت بلند مدت در کانادا را دارید
 • تراول هیستوری یا سابقه سفرهای قبلی شما
 • نداشتن برنامه درست و مشخص برای سفر
 • عدم ارسال درست و کامل مدارک و فرم‌ها
 • پیوندهای شما (tie) با کشور مبدا
برای انتخاب بهترین روش برای رفع ریجکتی پرونده خود بهتر است با مشاورین و یا وکلای رسمی مهاجرت کانادا مشورت کنید. اما به صورت کلی:
 • اگر فکر می‌کنید آفیسر پرونده مرتکب خطایی در بررسی پرونده شده است، می‌توانید اعتراض خود را به صورت ریکانسیدریشن به اداره مهاجرت ارسال کنید.
 • اگر پرونده شما نیاز به تقویت داشته باشد، می‌توانید مدارک بیشتری را جهت ریسابمیت پرونده برای اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید.
 • در بعضی موارد هم می‌توانید پرونده را به کورت ببرید و در دادگاه از آن دفاع کنید.
سوالات متداول

اگر شما در خارج از کانادا هستید ۶۰ روز و اگر در داخل کانادا اقدام کردید ۱۵ روز فرصت دارید. پس عجله کنید. 

زمان مشخصی برای رفع ریجکتی ویزای کانادا در کورت وجود ندارد ولی به طور میانگین ۶ ماه. اگر رسیدگی به پرونده شما با تاخیر غیر منطقی مواجه شده است، می‌توانید از حکم مانداموس در دادگاه استفاده کنید.

در مجموع دستمزد وکلا در کانادا بالاست. ما با ایجاد شرایط خاص برای ایرانیان تاکنون به صدها متقاضی کمک کرده ایم که این مرحله از زندگی شان را پشت سر بگذرانند.

خیر، تنها مدارکی که به کورت ارائه می‌شود همانی‌ست که به اداره مهاجرت ارائه شده است. تنها یک سوگند‌نامه به این مدارک افزوده می‌شود.

خیر، همه‌ نوع ریجکتی را می‌توان در کورت به چالش کشید.

خیر، در این حالت پرونده‌ شما توسط افسر دیگری بررسی می‌شود. ولی احتمال ویزا شدن شدن افزایش قابل‌ملاحظه‌ای می‌یابد.

خیر، تنها وکلای حقوقی می‌توانند در کورت از شما دفاع کنند.

زمان مشخصی برای باز شدن مجدد پرونده وجود ندارد. این اتفاق می‌تواند بین ۲ هفته تا ۳ ماه طول بکشد ولی به طور میانگین حدود یک ماه.

معمولا جلسه‌های استماع به روی عموم باز است.

پس از فایل شدن، شماره پرونده به شما اختصاص داده می‌شود. می‌توانید با استفاده از شماره پرونده یا نام خود، پرونده‌تان را در بخش نتایج سایت کورت جستجو کرده و آپدیت‌ها را مشاهده کنید. البته در نظر داشته باشید که این سایت معمولاً چندین روز دیرتر آپدیت می‌شود.

پس از فایل شدن، شماره پرونده به شما اختصاص داده می‌شود. می‌توانید با استفاده از شماره پرونده یا نام خود، پرونده‌تان را در بخش نتایج سایت کورت جستجو کرده و آپدیت‌ها را مشاهده کنید. البته در نظر داشته باشید که این سایت معمولاً چندین روز دیرتر آپدیت می‌شود.

اگر پرونده‌ خوبی به کورت بفرستید شانس برنده شدن شما بالاست.

در ویزاموندیال، بیش از ۹۰ درصد پرونده‌هایی که به کورت رفته‌اند به ویزا منجر شده‌اند.

خیر، ستل شدن پرونده الزاما به معنای صدور ویزا نیست. پس از مرحله ستل دادگاه، اداره مهاجرت کانادا از شما مدارک آپدیت شده خواهد خواست. در صورتی که مدارک را همانگونه که خواسته شده، ارسال کنید درصد موفقیت برای گرفتن ویزا زیاد است.

معمولا پس از ستل شدن پرونده اداره مهاجرت کانادا از شما یک سری مدارک آپدیت شده درخواست خواهد کرد که شامل:

 • تمکن بانکی و گردش حساب ۶ ماهه
 • اسک (ask) شهریه و رسید پرداخت شهریه برای یک سال تحصیلی
 • نامه پذیرش آپدیت شده برای ترم تحصیلی پیش رو

خیر. اما وقتی قاضی دادگاه ببیند که پرونده از سوی یک فرد متخصص و حرفه‌ای ارسال شده و بر روی پرونده دفاعیه حقوقی وجود دارد، احتمال اینکه آن فایل را دقیق‌تر و با جدیت بیشتری بررسی کند، بیشتر است.

معمولا اگر پرونده دارای نقص مدرک باشد و یا ایراداتی که آفیسر به عنوان دلایل ریجکتی ویزا قبلا در کیس نت مطرح کرده باشد همچنان برطرف نشده باشند، امکان رد شدن پرونده در کورت هم وجود دارد.

از آنجا که پس از فعال شدن مجدد پرونده ویزا، اداره مهاجرت کانادا درخواست مدارک مالی آپدیت شده دارد، توصیه ما این است که هرگز حساب خود را خالی کنید.