جستجو کردن
Close this search box.

دولت کانادا با ارائه برنامه‌های اقامتی متنوع برای فارغ‌التحصیلان خارجی در این کشور امکان اقامت دائم از طریق تحصیل را فراهم کرده است.

اقامت کانادا از طریق تحصیل از دو راه امکان پذیر است. هر کدام از این دو مسیر خود برنامه‌های اقامتی متفاوتی دارند. در ادامه به معرفی دو روشی که منجر به اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل می‌شود، می‌پردازیم.

چگونه پس از تحصیل در کانادا اقامت دائم کانادا بگیریم؟
اگر تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا دارای DLI به اتمام رسانده‌اید و قصد دارید در کانادا بمانید و اقامت دائم کانادا پس از تحصیل بگیرید، این کار از طریق روش‌های اخذ اقامت دائم کانادا مشترک بین همه استان‌ها یا همان فدرال و همچنین روش‌های استانی اخذ اقامت دائم کانادا امکان پذیر است.
روش‌های اخذ اقامت دائم کانادا مربوط به کل کانادا (فدرال)

اکسپرس انتری کانادا (Express Entry) یا ورود سریع یک سیستم مهاجرتی است که دولت کانادا از سال ۲۰۱۵ برای مهاجرت افراد به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا راه اندازی کرده است. این سیستم برای کل کانادا قابل استفاده است.

اکسپرس اینتری خود دارای برنامه‌هایی است که به عنوان دانشجوی فارغ‌التحصیل شده از کانادا می‌توانید از یکی از این برنامه‌ها برای اقامت پس از تحصیل در کانادا استفاده کنید:

تجربه کانادایی | Canadian Experience Class برنامه تجربه کانادایی که از طریق سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری انجام می‌شود، یکی از سریعترین راه‌ها برای گرفتن اقامت دائم کانادا است. این برنامه میان دانشجویانی که از موسسات و دانشگاه‌های کانادا فارغ‌التحصیل می‌شوند، شهرت دارد. برای اقدام از طریق این برنامه فاکتورهایی لازم است و از طریق آنها باید حداقل امتیاز مورد نظر را به دست آورید. این فاکتورها شامل میزان سن، مهارت زبانی، مقطع تحصیلی و تجربه یک سال کار کردن در کانادا است. اگر واجد شرایط برنامه تجربه کانادایی هستید:
 1. یک پروفایل اکسپرس انتری بسازید.
 2. طبق شرایط شما امتیازی تحت عنوان امتیاز CRS به شما داده شده و وارد بانک اطلاعاتی‌تان می‌شود.
 3. در بانک اطلاعاتی خود بر حسب امتیازی که کسب کرده‌اید رتبه بندی می‌شوید.
 4. اگر جزو افراد با رتبه و امتیاز بالا باشید، از سمت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا دعوتنامه‌ای (Invitation to Apply – ITA) دریافت می‌کنید که مجوز اپلای برای اقامت دائم کانادا است.
 5. پس از دریافت دعوتنامه، مدارک خود را برای اداره مهاجرت کانادا بفرستید و اپلیکیشن اقامت دائم کانادا را سابمیت کنید.
نیروی کار ماهر فدرال | Federal Skilled Worker برنامه نیروی کار ماهر فدرال یا همان اسکیل ورکر کانادا از دیگر برنامه‌های سیستم اکسپرس انتری است که می‌تواند برای تعدادی از دانشجویان فارغ‌التحصیل شده از کانادا جزو گزینه‌های اقدام برای اقامت دائم کانادا باشد. بر خلاف برنامه تجربه کانادایی CEC، برنامه نیروی کار ماهر FSW نیازی به تجربه کار کانادایی ندارد اما باید حداقل یک سال در بیرون از کشور کانادا کار کرده باشید. FSW برنامه‌ای مهاجرتی مبتنی بر شایستگی است که متقاضیان با امتیاز بالا موفق به دریافت دعوتنامه و مجاز به اپلای برای اقامت دائم کانادا می‌شوند. اگر فارغ‌التحصیلی هستید که هیچوقت تجربه کار نداشته‌اید، از طریق این برنامه نمی‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید.
روش‌های اخذ اقامت دائم کانادا مربوط به هر استان کانادا (استانی)
علاوه بر روش‌هایی که در بخش قبلی ذکر شد،  هر یک از استان‌های کانادا برنامه‌های مهاجرتی مخصوص به خود دارند که پی ان پی PNP (Provincial Nominee Programs) نامیده می‌شود. شرایط هر برنامه مهاجرت استانی کانادا یا PNP با دیگر برنامه‌ها متفاوت است و عملکرد متفاوتی هم دارند. به عنوان دانشجوی فارغ‌التحصیل از کانادا می‌توانید از طریق برنامه‌ های مهاجرت استانی برای اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل اقدام کنید. معمولا برنامه‌های مهاجرت استانی برای افرادی مناسب هستند که سابقه تحصیل یا کار کردن در آن استان را داشته باشند. پس از اخذ اقامت از طریق استان، الزامی برای ماندن در آن استان ندارید و می‌توانید در هر نقطه‌ای از کانادا کار و زندگی کنید. سیستم مهاجرتی استان کبک استان کبک در کانادا سیستم مهاجرتی مخصوص به خود دارد و شرایط مورد نیاز و پروسه مهاجرت در آن با سایر استان‌های کانادا متفاوت است. اگر جزو دانشجویانی هستید که تحصیل خود را در استان کبک به اتمام رسانده‌اید، می‌توانید از طریق برنامه‌های مهاجرتی استان کبک برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید. کبک دو برنامه مهاجرتی اصلی دارد که شامل برنامه‌های زیر می‌شود:
 • برنامه تجربه کبکی (Quebec Experience Program-PEQ)
برای واجد شرایط بودن برنامه PEQ لازم است که تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌ها یا موسسات استان کبک به پایان رسانده باشید. همچنین دارای مهارت گفتاری فرانسه در سطح پیشرفته باشید.
 • برنامه نیروی کار ماهر کبک (Quebec Skilled Worker-QSW)
این برنامه برای دانشجویانی مناسب است که تحصیل خود را در استان کبک به اتمام رسانده یا در پروسه تکمیل آن هستند. این برنامه برخلاف برنامه تجربه کبکی (PEQ) نیازی به مهارت زبان فرانسه به صورت اجباری ندارد اما باید حداقل امتیاز لازم برای اقدام را داشته باشید.
تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا

پس از اتمام تحصیل خود در کانادا از طریق هر کدام از روش‌های مهاجرتی که در بخش‌های قبلی توضیح داده شد، مانند روش‌های مهاجرتی فدرال و استانی، می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنید.

برای مثال، در صورتی که بخواهید پس از پایان تحصیل از برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی CEC برای اقامت دائم کانادا استفاده کنید، باید قبل از آن ۱۲ ماه سابقه کار در کانادا کسب کرده باشید.

برای کسب این سابقه کار لازم است که پس از اتمام تحصیل ابتدا ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP بگیرید و شروع به کار کنید. پس از پایان سال اول و کسب ۱۲ ماه تجربه کار کانادایی می‌توانید از طریق سیستم اکسپرس انتری برای برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی اقدام کنید و ویزای دانشجویی خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنید.

آمار دانشجویانی که پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا اقامت دائم گرفتند – بر حسب هر استان – ۲۰۱۵ تا ژانویه ۲۰۲۲

 

استان۲۰۱۵۲۰۱۶۲۰۱۷۲۰۱۸۲۰۱۹۲۰۲۰۲۰۲۱ژانویه ۲۰۲۲
انتاریو۲,۷۲۵۲,۴۳۰۳,۵۵۵۳,۷۵۵۴,۳۳۵۳,۰۳۰۱۰,۴۹۰۸۹۵
بریتیش کلمبیا۱,۴۲۵۱,۵۰۵۱,۵۶۵۱,۹۸۰۲,۳۴۵۱,۶۳۵۴,۶۱۵۶۱۰
کبک۱,۵۷۵۱,۶۹۵۱,۶۷۰۲,۰۵۰۱,۳۳۵۹۱۵۲,۶۰۰۲۳۰
آلبرتا۱,۷۰۰۱,۴۵۰۱,۳۰۰۱,۴۰۵۱,۴۵۵۹۷۵۲,۱۴۵۱۸۰
منیتوبا۳۰۰۲۹۵۲۹۵۴۳۵۵۷۰۳۹۵۹۶۵۸۰
ساسکاچوان۴۶۵۴۹۵۵۸۵۶۹۵۵۵۵۳۰۰۶۲۵۸۵
نوا اسکوشیا۱۲۵۱۳۰۱۶۵۲۲۵۳۴۵۲۱۰۵۴۰۶۰
نیوبرانزویک۱۱۰۱۱۰۹۰۱۶۰۳۰۵۱۳۵۳۴۰۴۵
جزیره پرنس ادوارد۶۰۷۵۱۲۰۱۳۰۱۵۵۷۵۱۵۵۲۰
نیوفاندلند و لابرادور۶۵۸۰۵۵۱۰۵۱۴۵۶۵۱۴۵۲۵
یوکان۵۰۰۱۰۱۵۰۴۰۰
قلمروهای شمال غربی۰۰۱۰۰۵۵۱۵۰
نوناووت۰۰۰۰۰۰۰۰
مجموع۸,۵۶۵۸,۲۷۰۹,۴۱۰۱۰,۹۵۰۱۱,۵۶۵۷,۷۵۰۲۲,۶۷۰۲,۲۳

آمار دانشجویانی که پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا اقامت دائم گرفتند – بر حسب هر برنامه مهاجرتی – ۲۰۱۵ تا ژانویه ۲۰۲۲

 

شرایط اخذ اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل

هر برنامه مهاجرتی مرتبط با اخذ اقامت دائم کانادا شرایط و مینیمم‌های خاص خود را دارد. بسته به اینکه چه برنامه‌ مهاجرتی را انتخاب می‌کنید، باید فاکتورها و شرایط لازم آن را داشته باشید. اکثر برنامه‌های مهاجرتی کانادا برای دانشجویان به صورت سیستم امتیاز بندی است.

برای مثال، برای اقدام از طریق برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی باید دارای شرایط زیر باشید:

 • داشتن ۱۲ ماه سابقه کار کانادایی معادل ۱۵۶۰ ساعت طی سه سال قبل از درخواست
 • کار کردن شما باید با مجوز قانونی کار کانادا و تحت وضعیت اقامت موقت انجام شده باشد.
 • شغل شما جزو دسته بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) در TEER 0, 1, 2, 3 باشد.
 • برای مشاغل در TEER 2, 3 به نمره CLB5 (معادل آیلتس با نمره شنیداری ۵، خواندن ۴، نوشتن ۵ و صحبت کردن ۵)، و برای مشاغل TEER 0, 1 به نمره CLB 7 (معادل آیلتس با نمره شنیداری ۶، خواندن ۶، نوشتن ۶ و صحبت کردن ۶) نیاز دارید.
 • نیازی به داشتن مدرک تحصیلی نیست اما در صورت فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا و گرفتن مدرک تحصیلی امتیاز کسب خواهید کرد.
 • ارائه تمکن مالی برای این برنامه مهاجرتی مورد نیاز نیست.
مدت زمان اخذ اقامت دائم کانادا

مدت زمانی که طول می‌کشد تا اقامت دائم کانادا را دریافت کنید در برنامه‌های مهاجرتی مختلف با هم متفاوت است:

برنامه مهاجرتیمدت زمان اخذ اقامت دائم کانادا
تجربه کانادایی CEC۶ ماه
نیروی کار ماهر فدرال FSW۶ ماه
برنامه‌های مهاجرت استانی PNPبه طور میانگین ۱۲ ماه
پاسخ به سوالات شما

خیر. برای اقدام جهت اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل باید شرایط خاصی داشته باشید. برای مثال، برای بعضی از برنامه‌های مهاجرتی لازم است دوره تحصیلی شما زیر ۸ ماه نباشد و دانشگاه هم مورد تایید اداره مهاجرت کانادا یا به عبارتی دارای DLI باشد.

به طور کلی پس از اتمام تحصیلات در کانادا، مجوز اقامت شما در این کشور به اتمام می‌رسد و باید کشور را ترک کنید. برای تمدید اقامت خود در کانادا می‌بایست درخواست مجوز کار یا همان ورک پرمیت بدهید و پروسه اقامت دائم (PR) خود را آغاز کنید.

دانشجویان با اخذ مجوز کار فارغ التحصیلی می‌توانند تا ۳ سال در کانادا اقامت داشته باشند و مشغول به کار شوند.

بسته به استان محل تحصیل شما قوانینی برای اقامت پس از تحصیل وجود دارد. لطفا به صفحه تحصیل در کانادا مراجعه کنید و شرایط هر استان را در صفحه مربوط به آن استان مطالعه بفرمایید.

 •   تحصیل در استان بریتیش کلمبیا
 •  تحصیل در استان آلبرتا
 •  تحصیل در استان ساسکاچوان
 • تحصیل در استان منیتوبا
 •  تحصیل در استان انتاریو
 • تحصیل در استان کبک
 • تحصیل در استان پرنس ادوارد
 • تحصیل در استان نیوبرانزویک
 • تحصیل در استان نوا اسکوشیا
 • تحصیل در استان نیوفاندلاند و لابرادور

دانشگاه با اداره مهاجرت کانادا مکاتبه می‌کند و شما باید از کانادا خارج شوید. 

دانشگاه با اداره مهاجرت کانادا مکاتبه می‌کند و شما باید از کانادا خارج شوید. 

بله. به شرطی که بتوانید با کارفرمای کانادایی  قرارداد رسمی کار امضا کنید.

بله. شما باید تمام این مدارک را هنگام ثبت درخواست خود لحاظ کنید.

اگر از طریق برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی اقدام می کنید نیازی به ارائه مدارک تمکن مالی نمی باشد.

خیر. ورک پرمیت پیشنهاد شغلی نیست. پیشنهاد شغلی یا جاب آفری معتبر است که توسط کارفرما صادر می شود و در آن به شما پیشنهاد کار تمام وقت به مدت یکسال را می دهد.

بله تا زمانی که شرایط اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل را برآورده کنید می توانید نسبت به گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام کنید.