جستجو کردن
Close this search box.
 • شهریه تحصیل در مدارس دولتی کانادا: حداقل ۱۴ هزار دلار
 • شهریه مدارس شبانه روزی: حداقل ۳۵ هزار دلار
 • زبان تحصیل: انگلیسی یا فرانسوی
 • مدرک زبان مورد نیاز: نیاز ندارد
 • امکان اخذ ویزای همراه:‌ ویزای توریستی ۵ ساله والدین
 • اقامت دائم پس از تحصیل: خیر
سیستم آموزشی مدارس کانادا

مدرسه در کانادا از ۵ تا ۶ سالگی شروع شده و از ابتدایی تا دیپلم ۱۲ سال است. این مدارس را اصطلاحا K-12 می‌نامند. در استان کبک از ابتدایی تا دیپلم ۱۱ سال و دو سال هم دوره پیش دانشگاهی به طول می‌انجامد.

مدرسه ۵ روز در هفته بوده و از اواخر آگوست تا اوایل ماه ژوئن هر سال است. از آنجا که کانادا کشور دو زبانه است، مدرسه به زبان‌های فرانسوی و انگلیسی در کل کانادا قابل دسترس خواهد بود.

سن  6-5 :     پیش دبستانی (مهد کودک)

سن 7-6 :     Grade 1

سن 8-7 :     Grade 2

سن 9-8 :     Grade 3

سن 10-9 :    Grade 4

سن 11-10 :  Grade 5

سن 12-11 :     Grade 6

سن 13-12 :    Grade 7

سن 14-13 :    Grade 8

سن 15-14 :   Grade 9

سن 15-16:    Grade 10

سن 16-17:    Grade 11

سن 17-18:    Grade 12

مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا

دوره ابتدایی یا دبستان از پیش دبستانی (مهد کودک) یا کلاس اول (سنین ۶ تا ۷ سالگی) شروع می‌شود و تا کلاس هشتم (سنین ۱۳ تا ۱۴ سالگی) ادامه می‌یابد. سال تحصیلی معمولا از ماه سپتامبر تا ژوئن بعدی ادامه دارد.  مدارس ابتدایی در کانادا معمولا مختلط هستند (دختران و پسران در یک کلاس) و تا زمان رفتن به دبیرستان در آنجا حضور دارند.

مدارس ابتدایی دستورالعملی برای مهارت‌های پایه‌ای خواندن، نوشتن و ریاضیات و همچنین تاریخ، جغرافیا، صنایع، موسیقی، علوم، هنر و تربیت بدنی (ورزش) ارائه می‌کنند. فرانسه و برخی زبان‌های خارجی که قبلا فقط در دبیرستان‌ها تدریس می‌شدند، اکنون در برخی نواحی در سال‌های آخر مقطع ابتدایی هم ارائه می‌شوند.

تحصیل در دبیرستان های کانادا از کلاس نهم (سنین ۱۴ تا ۱۵) آغاز شده و تا کلاس دوازدهم (سنین ۱۷ تا ۱۸ سالگی) ادامه می‌یابد.

در انتاریو، یک سال نیز پس از سال دوازدهم وجود دارد. در کبک، دانش آموزان معمولا تا سن ۱۶ سالگی در دبیرستان شرکت می‌کنند و پس از آن ممکن است به CEGEP بروند. (CEGEP یک دوره دو ساله پیش دانشگاهی است که به طور دولتی تأمین مالی می‌شود و دانشجویان ممکن است پس از اتمام آن، دیپلم آمادگی دانشگاه یا دیپلم فنی و حرفه ای دریافت کنند)

دبیرستان‌های کانادا برنامه‌ درسی خود را به دو دسته‌ تقسیم می‌کنند: دسته‌ پیشرفته که دانش آموزان را برای رفتن به دانشگاه آماده می‌کند، و دسته‌ عمومی که دانش آموزان را برای رفتن به کالج‌های محلی یا مدارس فنی آماده می‌کند.

در بعضی از مدارس دوره راهنمایی از دوره ابتدایی و متوسطه تفکیک می‌شود ولی در بیشتر مدارس دوره ابتدایی و راهنمایی با هم ادغام شده‌اند.

سن تحصیل در مدارس کانادا

سن قانونی شروع به تحصیل برای کودکان در اکثر استان های کانادا پنج سالگی است. کودکان در این سن ابتدا وارد پیش دبستانی (مهد کودک) می‌شوند و از شش سالگی وارد سال اول ابتدایی می‌شوند. بسته به قوانین هر استان، پیش‌دبستانی ممکن است اختیاری باشد. تحصیل در مدارس کانادا در سن ۱۷ یا ۱۸ سالگی با اتمام سال دوازده دبیرستان به پایان می‌رسد.

مدارس استانی که دارای بودجه‌ی دولتی هستند، مدارس دولتی یا مدارس خاص (مدارس دولتی رومان کاتولیک) نامیده می‌شوند و اگرچه هر کسی می‌تواند در آن‌ها حضور داشته باشد، عموما در امتداد خطوط فرقه‌های مذهبی تمایز می‌یابند.

فعالیت‌ها و سیاست‌های مربوط به آموزش مدارس دولتی کانادا به استان مد نظر بستگی دارد. هر استان در سطح محلی به مدارس منطقه‌ای تقسیم می‌شود که توسط یک سرپرست و یک هیئت منتخب محلی (هیئت آموزش) اداره می‌شود و در مورد سیاست‌های دستوری، استخدام معلمان، خرید تجهیزات و نظارت کلی بر اداره‌ روزانه‌ مدارس تصمیم گیری می‌کنند.

انتخاب مدرسه دولتی در کانادا

برای اکثر والدین در کانادا یکی از مهمترین معیارها هنگام انتخاب یک محله‌ جدید، شهرت مدارس دولتی آن محله است. این شهرت اغلب با توجه به تعداد دانش آموزان آن مدرسه که به بهترین دانشگاه‌های کانادا فرستاده شده‌اند (آمارها توسط همه‌ مدارس ارائه می‌شوند) ارزیابی می‌شود.

در اکثر نواحی در کانادا باید فرزند خود را به مدرسه‌ای دولتی که در منطقه‌ زندگی شما قرار دارد بفرستید. بنابراین پذیرش و ثبت نام  فرزند شما در مدرسه دولتی دیگری که در منطقه زندگی شما نیست به سختی امکان پذیر است. به همین دلیل، محله‌هایی که دارای مدارس خوبی هستند بیشتر مورد تقاضا بوده و گران قیمت‌ ترند.

اگر قصد دارید فرزند خود را به یک مدرسه‌ی دولتی در کانادا بفرستید باید قبل از تصمیم گیری در مورد محل زندگی خود، درباره ی کیفیت مدارس آن محل پرس و جو کنید.

ثبت نام در مدارس دولتی کانادا

اگر اولین سال است که فرزند خود را در مدارس کانادا ثبت نام می‌کنید، از ایشان تست‌هایی گرفته می‌شود تا ببینند از چه سطحی باید شروع کنند و همچنین ممکن است دوره‌های تقویتی زبان انگلیسی یا فرانسوی برای محصل گذاشته شود.

ترکیب محصلین کانادایی و محصلین بین‌المللی در تمام مدارس کانادا دیده می‌شود و این مدارس جزو استانداردترین و با کیفیت‌ترین سیستم‌های آموزشی کل دنیاست.

مدارس دولتی کشور کانادا برای شهروندان کانادا و دارندگان کارت اقامت دائم کاملا رایگان هستند و در عین حال برای دانش‌آموزان خارجی دارای شهریه است.

ساعات مدرسه در مدارس دولتی کانادا

مدارس ابتدایی کانادا معمولا از  ساعت ۸:۳۰ دقیقه‌ صبح شروع شده و تا ۳ یا ۳:۳۰ دقیقه بعد از ظهر با یک ساعت برای نهار ادامه می‌یابد. معمولا دو زنگ تفریح ۱۵ دقیقه‌ای وجود دارد که  به دانش آموزان و معلمان فرصت استراحت می‌دهد.

در دبیرستان‌های کانادا ساعت شروع تحصیل معمولا از ۸:۳۰ صبح تا ۱۴:۳۰ است. فعالیت‌های فوق برنامه و ورزش‌ها بعد از ساعات مدرسه برنامه ریزی شده‌اند.

کلاس‌های مدارس دولتی از دوشنبه تا جمعه برگزار می‌شوند و هیچ درسی در روز شنبه یا یکشنبه ارائه نمی‌شود.

امتحانات و نمرات در مدرسه‌ های دولتی کانادا

هنگامی که فرزند خود را در مدرسه‌‌ای دولتی در کانادا ثبت نام می‌کنید، پرونده‌ای برای او باز می‌شود و یک سیستم ارزیابی مداوم از او و دیگر دانش آموزان برای تمام پایه‌ها صورت می‌گیرد. برای هر مقاله به دانش آموزان نمره داده می‌شود و از هر درسی که در طی ۱۲ سال تحصیلشان می ‌گذرانند (پایه ‌های K تا 12) آزمون گرفته می‌شود.

سیستم های بارم بندی زیر در دبیرستان های کل کانادا استفاده می شود:

نمره A : عالی 90 تا 100%

نمره B : خوب 80 تا 89%

نمره C : متوسط 70 تا 79%

نمره D:  ضعیف 60 تا 69%

نمره F:  رد شده زیر 60%

مدارس خصوصی کانادا همانند مدارس دولتی سازماندهی می‌شوند اما برنامه‌ تحصیلی و رویکرد آن‌ها به طور قابل توجهی با هم متفاوت است. این مدارس از مهدکودک‌ها تا مدارس روزانه، مدارس شبانه روزی کانادا و همچنین مدارس تجربی تا موسسات سنتی را در بر می‌گیرند.

تکالیف مدارس خصوصی معمولا سخت‌گیرانه و اجباری هستند و فضای رقابتی زیادی در بین دانش آموزان وجود دارد.

رویکرد آموزشی مدارس خصوصی کانادا چگونه است؟

 • برخی مدارس خصوصی کانادا بر فعالیت‌های ورزشی تاکید دارند.
 • برخی دیگر به پرورش دانش آموزان دارای استعداد در هنر، نمایش، رقص یا موسیقی می‌پردازند.
 • بعضی از مدارس خصوصی کانادا بر فعالیت‌هایی همانند زندگی در فضای باز تاکید دارند و یا به یک فلسفه‌ آموزشی خاص پایبند هستند.
 • اکثر مدارس خصوصی کانادا دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه‌های کانادا آماده می‌کنند.
 • برخی از مدارس بین‌المللی خصوصی نیز دانش آموزان را برای آزمون لیسانسیه بین‌المللی (IB) آماده می‌کنند.
 • بعضی از مدارس خصوصی منحصر به یک زبان خارجی همانند کانتونی هستند و از برنامه تحصیلی سنتی پیروی می‌کنند.
 • اغلب محصلینی که در این مدارس ثبت نام می‌کنند از ابتدا به دنبال تخصص در رشته خاصی هستند.

اپلای در مدارس خصوصی کانادا

اخذ پذیرش از مدرسه‌ خصوصی کانادا مخصوصا در شهرهای بزرگ نسبتا دشوار است و هیچ وقت نمی‌توان تضمین کرد که فرزند شما در مدرسه‌ خاصی پذیرش خواهد شد.

اگرچه بسیاری از مدارس ابتدایی و مهد کودک‌های کانادا بر اساس زمان دریافت درخواست‌ها دانش آموزان را پذیرش می‌کنند، اما معمولا مدارس خصوصی برجسته که رنک بالایی دارند در پذیرش همه دانش آموزان محدودیت دارند و بسیاری هم دارای لیست انتظار برای پذیرش هستند. بنابراین نباید بر ثبت نام فرزند خود فقط در یک مدرسه‌ خاص اصرار داشته باشید و بهتر است چند گزینه را در نظر بگیرید.

قبل از ثبت نام فرزند خود در یک مدرسه‌ خصوصی، اطمینان حاصل کنید که شرایط خروج از قرارداد مدرسه را متوجه شده‌اید. مخصوصا اگر برنامه ریزی کرده‌اید که فقط مدت محدودی در کانادا اقامت داشته باشید.

لیست مدارس کانادا
شرایط تحصیل در کانادا
 • داشتن نمرات خوب در دو سال تحصیلی گذشته
 • توانایی پرداخت شهریه یک ترم یا یک سال تحصیلی (اکثر مدارس کانادا در زمان پذیرش دیپازیت دریافت می‌کنند و بدون آن نامه نهایی پذیرش برای پروسه ویزای دانش آموزی را صادر نمی‌کنند)
 • آزمون ورودی زبان و ریاضی (شامل همه مدارس نیست. بعضی از مدارس برای سنجش سطح زبان انگلیسی یا فرانسه و دروس ریاضی دانش آموزان از آن‌ها امتحان ورودی می‌گیرند)
 • نمره زبان مانند آیلتس، تافل و دیگر نمرات معادل آن الزامی نیست
شهریه مدارس کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در کانادا برای فرزندان شما بسته به نوع مدرسه و امکانات آن متفاوت است. ولی برای هر نوع مدرسه و مقطع تحصیلی می‌توان میانگینی را به عنوان شهریه سالیانه در نظر گرفت.

در جدول زیر هزینه تحصیل در مدارس کانادا برای دانش آموزان بین‌المللی را ملاحظه می‌کنید:

نوع مدرسه
متوسط شهریه سالیانه (دلار کانادا)
مدارس ابتدایی
۱۲ تا ۱۴ هزار دلار
مدارس دولتی
۱۴ تا ۱۶ هزار دلار
مدارس خصوصی
۱۰ تا ۸۰ هزار دلار
مدارس روزانه
۱۴ تا ۱۸ هزار دلار
مدارس شبانه
۳۵ تا ۷۰ هزار دلار
مدارس ایرانی
۱۸ تا ۲۰ هزار دلار

فرزندان دانشجویان بین‌المللی یا دارای اجازه کار در کانادا در برخی از استان‌ها به عنوان محصل خارجی محسوب شده و برای ثبت نام در مدارس دولتی کانادا باید شهریه تحصیل در مدارس کانادا را به عنوان دانش‌آموز خارجی بپردازند. در برخی دیگر از استان‌ها فرزندان دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از مدارس دولتی به صورت رایگان استفاده کنند.

محل اقامت دانش آموزان محصل در کانادا

دانش آموزان بین‌المللی در کانادا برای اقامت می‌توانند در خوابگاه های مخصوص اقامت تحصیلی داشته باشند و یا از برنامه‌ای که خانواده‌های کانادا در کنار خود یک یا دو فرزند را نگه می‌دارند استفاده کرده و با پرداخت مبلغ مشخص به آن‌ها در کنارشان اقامت داشته باشند. به این برنامه هوم استی Homestay می‌گویند.

در این روش فرزند شما با یک خانواده کانادایی که از پیش مجوز این کار را دریافت کرده هماهنگ می‌شود و در یک اتاق مستقل با آن‌ها زندگی می‌کند. سه وعده غذای فرزند نیز توسط خانواده فراهم خواهد شد. این روش تاثیر بسیار خوبی برای تقویت زبان خارجی دارد.

هزینه هوم استی Home Stay برای محصلین ماهیانه ۹۰۰ دلار است. ویزا موندیال، متقاضیان را با خانواده های مطمئن هماهنگ کرده و امنیت خاطر برای پدر و مادر فراهم می‌سازد.

ویزای دانش آموزی کانادا

هر ساله دانش آموزان بسیاری از سراسر دنیا برای تحصیل در مدارس کانادا اقدام می‌کنند که اولین مرحله برای این کار اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا و مرحله بعدی اپلای برای ویزای دانش آموزی کانادا است.

ویزای دانش آموزی کانادا که در واقع همان ویزای تحصیلی کانادا در مقطع مدرسه است، راه مهاجرت فرزند شما به کانادا است و به واسطه فرزندتان، شما هم می‌توانید ویزای همراه دانش آموزی کانادا بگیرید و با او به این کشور مهاجرت کنید.

دولت کانادا هر ساله تعدادی ویزای دانش آموزی صادر می‌کند که بخشی از آن شامل صدور ویزا برای دانش آموزان ایرانی است. البته لازم به ذکر است که این نوع ویزا نسبت به دیگر ویزاهای تحصیلی در مقاطع دانشگاهی آمار کمتری دارد.

ویزای همراه والدین دانش آموز در کانادا

یکی از والدین یا هر دو والدین با اخذ ویزای توریستی همراه (مولتیپل ۵ ساله) به همراه فرزند دانش آموز وارد کانادا می‌شوند. در این حالت هیچ کدام از والدین همراه امکان کار یا تحصیل را ندارند. در صورت تمایل برای تحصیل یا کار باید مجوز مربوطه دریافت شود.

برای فرزندان زیر ۱۸ سال باید یکی از والدین یا گاردین آن‌ها را در کانادا همراهی کنند. اگر امکان اخذ ویزای همراه دانش آموز کانادا یا در بعضی مواقع همان ویزای گاردین کانادا را ندارید با مفهوم کاستودین آشنا شوید.

کاستودین کیست؟
اگر فرزندان کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشند و بدون والدین برای تحصیل به کانادا اقدام کنند، جهت تحصیل در کانادا باید تحت مراقبت و نظارت فرد بالغی در کانادا باشند. این فرد نقش گاردین یا همان کاستودین دانشجو در کانادا را خواهد داشت. کاستودین باید اقامت دائم یا پاسپورت کانادا را داشته باشد.

والدین فرزند در کشور مبدا و کاستودین باید فرم مخصوص را تکمیل کنند. در بیشتر موارد اگر محصل کمتر از ۱۰ سال سن داشته باشد باید یکی از والدین بیولوژیکی او در هنگام تحصیل به همراه او باشند.

 • اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس
 • اقدام برای اخذ ویزای دانش آموزی
 • خدمات پس از ورود در کشور مورد نظر
 • اخذ ویزای همراه برای والدین
 • همراهی والدین در نظارت فرزندان
سوالات متداول

خیر. مدارس کانادا هیچ نوعی از بورسیه به دانش آموزان بین‌المللی ارائه نمی‌دهند. اما ممکن است نوعی از وام یا اوارد به دانش آموزان برتر کانادایی ارائه شود.

 • داشتن روتین برای زندگی روزمره فرزندان
 • داشتن روتین برای درس فرزندان
 • تقویت زبان انگلیسی
 • تقویت مهارت‌های نرم از جمله مهارت‌های ارتباطی و حل مساله
 • کمک گرفتن از معلم خصوصی
 • آموزش فرزندان با استفاده از منابع کمک درسی

در حالت کلی جواب منفی است. برای تحصیل در تمام انواع مدارس کانادا باید شهریه پرداخت کنید. فقط در دو حالت تحصیل شما در مدرسه‌های کانادا رایگان می‌شود:

 • پدر یا مادر و یا هر دوی آنها شهروند یا مقیم دائم کانادا باشند.
 • پدر یا مادر یا هر دوی آنها مجوز تحصیل (استادی پرمیت) و یا مجوز کار (ورک پرمیت) داشته باشند.

سال تحصیلی در مدارس کانادا از ماه سپتامبر آغاز و در اواخر ماه جون به پایان می‌رسد.

سال تحصیلی در مدارس کانادا معمولا از ۱۹۰ روز (۱۸۰ روز در استان کبک) تشکیل شده است.

کلاس‌های مدارس کانادا معمولا از ساعت ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر یا از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر است.

بله در بسیاری از شهرهای کانادا اتوبوس‌ها در مدارس ایستگاه دارند و دانش آموزان می توانند از آن‌ها با توجه به شرایط سنی استفاده کنند.

در بیشتر استان های کانادا، دانش آموزان باید قبل از آغاز سال تحصیلی در برابر بعضی از بیماری‌ها واکسینه شوند. همچنین در بیشتر مدارس کانادا پرستارانی تمام وقت و یا نیمه وقت برای مراقبت از دانش آموزان وجود دارد.

در مدارس کانادا شرح دروس معمولا دو دسته است. دسته اجباری و دسته اختیاری.

در گروه دروس اجباری که همه دانش‌آموزان در مدارس دولتی باید شرکت کنند دروس زبان، ریاضی، علوم، کامپیوتر و هنر (در برخی از استان‌ها) و دروس اختیاری شامل سایر زبان های خارجی، تاریخ و جغرافی، شیمی و زیست و فیزیک، بیزینس، برنامه نویسی کامپیوتر، آشپزی و مکانیک خودرو و نساجی است.

هر استان و هر منطقه دارای یک برنامه‌ی آموزشی رسمی برای دروسی است که دانش آموزان باید در هر مقطع بگذارند.

پس از اخذ پذیرش از یکی از مدرسه‌های کانادا بسته به شرایط مدرسه معمولا باید همه یا بخشی از شهریه ترم اول تحصیل را به عنوان دیپازیت پرداخت کنید. با پرداخت این مبلغ در واقع شما در مدرسه ثبت نام شده‌اید و پس از اخذ ویزا و ورود به کانادا می‌توانید درس خود را شروع کنید.

مدرسه جهانی کانادا یا کالج های کانادا که به اختصار CWS گفته می‌شود، مدرسه‌ای آنلاین در استان انتاریو و منطقه ریچموند هیل است. در این مدرسه پایه‌های تحصیلی ۹ تا ۱۲ به صورت آنلاین ارائه می‌شود.

اگر قصد مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را دارید، پذیرش مدارس آنلاین برای ویزای دانش آموزی کانادا معتبر نیست. بنابراین توصیه می‌شود حتما از مدارسی که کلاس‌های حضوری و تمام وقت برگزار ‌می‌کنند پذیرش بگیرید.

مدارس در کانادا مانند مدارس ایران دارای قوانینی هستند که عدم رعایت آن‌ها منجر به اخطار به دانش آموزان و یا حتی اخراج آن‌ها خواهد شد:

 • دانش آموزان نباید به صورت اهانت آمیز با همکلاسی‌ها و معلمان خود صحبت کنند.
 • استفاده از دخانیات و مواد مخدر و یا انجام خشونت در مدرسه شدیدا ممنوع است.
 • حمل سلاح و مواد غیرمجاز به مدرسه ممنوع است.
 • سرقت یا تخریب اموال مدرسه ممنوع است.
 • دانش آموزان باید از قوانین لباس مدرسه پیروی نمایند. در برخی مدارس دانش آموزان موظف به پوشیدن یونیفرم هستند
 • دانش آموزان باید هر روز به مدرسه بروند. در صورتی که به علت بیماری یا هر دلیل شخصی غایب شوند، باید به مدرسه اطلاع دهند.