جستجو کردن
Close this search box.

تحصیل در کانادا

کانادا به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته دنیا بستر‌های مناسبی برای تحصیل دانشجویان خارجی فراهم کرده است به طوری که در سال‌های اخیر مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از روش‌های اصلی مهاجرت به این کشور شده است.

هر ساله دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا در آرزوی تحصیل در کانادا و بهره مندی از امکانات پیشرفته تحصیلی آن و همچنین گرفتن اقامت دائم، راهی این کشور پهناور می‌شوند.

اگر به فکر تحصیل در کانادا هستید اما اطلاعات کاملی در این زمینه ندارید، این مقاله راهنمای جامعی برای پاسخ به تمام سوالات تحصیلی شما است.

چرا کانادا را برای تحصیل انتخاب کنم؟

شرایط تحصیل در کالج ها و دانشگاه های کانادا

اگر بخواهیم خیلی ساده شرایط تحصیل در مراکز آموزشی کانادا را بیان کنیم در درجه اول باید معدل و نمره زبان مورد نیاز هر کالج یا دانشگاه را داشته باشید و در درجه بعدی در صورت اقدام برای مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد و دکترای مبتنی بر پژوهش یا همان تز بیس، باید سابقه کار پژوهشی و تحقیقاتی داشته باشید.

تحصیل کالج در کانادا

کالج ها مراکزی هستند که در آنها سیستم آموزشی بیشتر عملی بوده و کمتر تئوری آموزش می‌دهند. با مدرک دیپلم می‌توان برای دوره‌های تحصیلی در کالج‌ها اقدام کرد. مدت زمان تحصیل: 1 تا 2 سال حداقل معدل: 12 و بالاتر در دیپلم حداقل نمره زبان: آیلتس 6 تا 6.5 یا معادل آن (امکان پذیرش مشروط وجود داد)

تحصیل کارشناسی در کانادا

تحصیل لیسانس در کانادا اولین سطح دانشگاهی است. البته تعدادی از کالج‌ها هم در استان های آلبرتا، بریتیش کلمبیا و انتاریو مقطع لیسانس را ارائه میدهند. مدت زمان تحصیل: 3 تا 4 سال حداقل معدل: 13 و بالاتر در دیپلم دبیرستان حداقل نمره زبان: آیلتس 6.5 یا معادل آن (امکان گرفتن پذیرش مشروط وجود دارد)

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

دوره‌های فوق لیسانس در کانادا معمولا برای کسب تخصص در رشته تحصیلی دوره لیسانس دنبال می‌شود که یا به صورت کورس محور و یا به صورت پژوهش محور برگزار می‌شوند. مدت زمان تحصیل: 1 تا 2 سال حداقل معدل: 13 و بالاتر در لیسانس حداقل نمره زبان : آیلتس 6.5 یا معادل آن (امکان گرفتن پذیرش مشروط در برخی رشته‌ها وجود دارد)

تحصیل دکتری در کانادا

تحصیل دکترا در کانادا پس از اتمام مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر است. رشته‌های دکترا معمولاپژوهش محور هستند و نیاز به تعیین استاد راهنما دارند. مدت زمان تحصیل: 3 تا 5 سال حداقل معدل: 15 و بالاتر در فوق لیسانس حداقل نمره زبان: آیلتس 6.5 یا معادل آن

تحصیل در مدارس و ویزای دانش آموزی

تحصیل در مدارس روزانه یا شبانه روزی‌؟ مدارس خصوصی یا دولتی؟‌ این تصمیم واقعا سردرگم کننده است. اما جدا از این انتخاب حیاتی و تاثیر گذار، شرایط تحصیل در مدارس کانادا کم و بیش یکسان است. مدارس کانادا برخلاف ایران بر اساس سن شما را رده بندی می‌کنند. معمولا مدارس جدولی دارند که با مقایسه سن شما در آن جدول مشخص می‌کنند در کدام پایه تحصیل کنید.

 اگر سطح زبانی شما آماده نباشد، تمام مدارس دوره تقویت زبان دارند که گاهی رایگان و گاهی با شهریه مجزا قابل استفاده هستند. سیستم فارغ‌التحصیلی از مدارس کانادا هم سیستم متفاوتی با ایران بوده و براساس واحدهای درسی گذرانده شده در پایه دهم و یازدهم و دوازدهم دبیرستان خواهد بود. نسبت به رشته مورد نظر در دانشگاه باید واحدهای کافی را در مدرسه بگذرانید.

 

شرایط و مدارک مورد نیاز

برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع دبستان و دبیرستان در کانادا نیازی به داشتن نمره زبان نیست. همچنین حداقل معدلی هم برای پذیرش در مدارس کانادا در نظر گرفته نشده است. اما برای گرفتن پذیرش تحصیلی، داشتن نمرات خوب در دروس پایه‌های قبلی مهم است. همچنین بعضی از مدارس کانادا ممکن است برای ارزیابی سطح زبان دانش آموزان، از آنها درخواست مصاحبه کنند.

اگر فرزندان کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشند و بدون والدین برای تحصیل به کانادا اقدام کنند، باید تحت مراقبت و نظارت فرد بالغی در کانادا باشند. این فرد نقش گاردین یا همان کاستودین دانشجو در کانادا را خواهد داشت. کاستودین باید اقامت دائم یا پاسپورت کانادا را داشته باشد.

هزینه های تحصیل